Eakatel ei maksa kuumaga päeval õue minna

Kodutohter
28.05.2024
Shutterstock

Kuumus mõjub eakamatele raskemalt kui noortele.

Kuumus mõjub eakamatele raskemalt kui noortele, sest neil võib olla kõrge vererõhk, kroonilised haigused ja organism ei reguleeri kehatemperatuuri enam nii ökonoomselt kui noores eas. Lisaks mõjutavad kuumaga hakkamasaamist mõned ravimid. Kui näiteks võetakse vettväljutavaid tablette, võib organismis kergesti tekkida veepuudus. Sagenevad mitmed kuumast põhjustatud tervisehäired – kurnatus, kuumarabandus, lihaskrambid ja tursed.

Keskäeval ei maksa kindlasti õue minna, sest siis on kuumus kõige suurem. Poeskäigud tuleks teha varahommikul, kui on veel jahedam. Päeval võib tõmmata ette kardinad ja rulood, et toad püsiks jahedana. Kudi tuppa ei maksa ennast ka sulgeda, sest õhtud on mõnusalt jahedamad. Õhtuks võib planeerida jalutuskäigu mere äärde päikeseloojangut vaatama või mõne sõbraga pargipingil kohtuma.

 

1. Kandke õhulisi ja heledaid riideid. Väljas olles peab peas olema kübar või rätik.

2. Jooge leiget vett tihedalt ja väikeste lonksude kaupa. Juua võib ka mineraalvett, et taastada higistamisega kaotatud soolasid.

3. Hoidke kardinad ees ja uksed aknad kinni, sest väljas on kuumem kui sees. Aeg-ajalt võib teha tuuletõmbust, et natuke tuulutada.

4. Jahutage end vannis või jaheda duši all.

5. Sööge kergeid toite, mida ei pea pikalt hautama ega keetma. Keefir ja kama on hea suvetoit.

6. Kastke käterätik jahedasse vette ja mässige ümber pea. Soeng läheb küll untsu, aga jahutab hästi.

7. Vaigistage kohusetunnet ja jätke kõik vajalikud tööd ootama aega, kui saabuvad jahedad ilmad.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid