Gripiviirust võib leida enam kui 50% üldkasutatavatest pindadest

Kodutohter
18.11.2019
Esimene kaitseliin on kätepesu. | Shutterstock

Ajal, mil ise haige oled, tuleb teiste kaitsmiseks järgida hingamisteede haigusi puudutavaid käitumisnorme, köhides ja aevastades küünraõndlasse – see piirab hingamisteedest pärinevate piiskade levimist ja väldib käte saastumist viirusega.

Kuulsal Mayo kliinikul on hüüdlause, mis väärib meelespidamist: "Kümme kõige hullemat nakatumise allikat on meie sõrmed." Köhides oma peopesasse, võid kanda nakkust kõikjale, alates liftinuppudest ja lambilülititest lõpetades tankimispüstoli ja tualetipoti nupuga.

Pole imestada, et gripihooajal võib gripiviirust leida enam kui 50% üldkasutatavatest majapidamis- ja päevakeskuste pindadest.

Ideaalis tuleks oma käsi puhastada pärast iga tualetiskäiku ja käepigistust, enne toiduvalmistamist ja oma silmade, nina või suu puudutamist pärast mis tahes üldkasutatavate pindadega kokkupuutumist.

Maailma terviseorganisatsiooni viimatiste soovituste kohaselt tuleb eelistada alkoholi baasil valmistatud desinfitseerimisvedelikke või -geele tavapäraseks kätepuhastuseks kogu päeva jooksul. (Igast avalikult kättesaadavast uuringust selgub, et tooted, mis sisaldavad 60–80% alkoholi, on märksa tõhusamad kui tavaline seep.)

Ainsad korrad, mil tuleks eelistada tavalist kätepesemist, on siis, kui käed on silmnähtavalt määrdunud või kehavedelikega reostatud. Rutiinseks saasteainetest puhastamiseks – seega kõigil muudel kordadel – sobivad kõige paremini alkoholipõhised tooted.

Mõned mikroobid pääsevad siiski ka korraliku kätehügieeni esimesest kaitseliinist läbi. Seetõttu tuleb oma immuunsüsteemi toimevõime hoida tippvormis tervisliku toitumise ja eluviisi abil.

Sarnased artiklid