Kas kreemide ja seerumitega saab pidurdada vananemist?

Kodutohter
30.03.2021
Shutterstock

Kõige paremini saab naha vananemist ennetada kaitstes seda päikese eest. Päikesekiirgus põhjustab 90% naha vananemisilmingutest.

Inimese nahk muutub aastate jooksul paratamatult, kuid muutusi on võimalik pisut aeglustada. Vananedes õheneb naha pealmine kiht ja selle rakkude vahelised seosed muutuvad nõrgemaks. Nahk kaotab rohkem vett, muutub kuivaks ja naha elastsus kaob.

Naha lõtvumist saab ennetada nahka niisutades, ehk niiskust siduvaid aineid sisaldavate kreemide abil.

Uuringud on näidanud, et nn anti-age ehk vananemisvastastes toodetes kasutatavatest ainetest on kõige tõhusam retinool ehk A-vitamiini derivaat. Retinoidid aitavad tõsta kollageeni sünteesi nahas ja tasandada pindmisis kortsukesi.

Uuringutele tuginedes näib, et mõningal määral aitavad vananemisilminguid ennetada ka B-, C- ja E-vitamiini sisaldavad näohooldusvahendid. Ka taimseid tüvirakke sisaldavad kreemid ja seerumid on näidanud häid tulemusi.

Kõige paremini saab siiski naha vananemist ennetada kaitstes seda päikese eest. Päikesekiirgus põhjustab 90% naha vananemisilmingutest.

Selge on ka see, et suitsetajate nahk vananeb palju kiiremini, kui mittesuitsetajatel. Nii tervise, kui ka noorusliku näonaha huvides on piisav ja kosutav uni ning tervislik toitumine.

Sarnased artiklid