Kas nutmine rikub silmi?

Kodutohter
25.01.2024
Shutterstock

Rohke lugemine või peen töö lugemisprilliaega lähemale ei too – siin mängivad suurt rolli hoopis aastad.

Paljud vanainimesed arvavad, et kui neil on olnud raske elu, silmad on kuivaks nutetud ja nüüd on tagajärg käes: silmadesse kasvab kae.

Kuid nutmisest küll kaed ei tule.
Hallkae teket ja arengut põhjustavad lihtsalt ealised ainevahetusmuutused inimese silmaläätses. Ühel algavad need varem, teisel hiljem. Nii nagu lähevad juuksed halliks – sellega oleme ju harjunud –, muutub eaga halliks ka silmaläätse noorelt täiesti kristallselgelt läbipaistev kude.
Kae võib tulla nii neil inimestel, kes ohtrasti pisaraid valavad, kui ka neil, kellel pole elus tilkagi silmast tulnud. Niisiis: tavalise hallkae põhjuseks on ikkagi eluaastad, täpsemalt – vanadus. Teadus teab, et kui elaksime 100aastasteks, oleks 99 protsendil meist hall vanaduskae. Õnneks saab seda tänapäeval ravida.
Mis puutub nutmisse ja pisaratevalamisse üldse, siis nii valu, mure, solvangute, hingepiinade ja igasuguse stressi ning meeleheite korral toovad pisarad meile olulist kergendust. Miks? Sest silmavees sisalduvad endomorfiinid (alandavad valutundlikkust ja parandavad meeleolu) ning leukiinentsefaliin ja protektiin vähendavad tunduvalt stressi laastavat mõju organismile.
Nutmisel pisaraist organismi imenduvad ained on inimese psüühika enesekaitse. Et meestel on harvem silmad vees kui naistel, on see ka üks põhjus, miks mehed kannatavad rohkem stressi all.
Nii et müüt – pisar rikub silma – on tõesti ainult müüt.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid