Konjunktiviit ehk silma sidekesta põletik paneb silmavalge punetama, kaasneb pisaravedeliku hulga suurenemine, vesine või mädane eritis ja tunne nagu oleks silmas võõrkeha. Silma ümbrus on ärritunud, sügeleb ja hommikul võivad ripsmed olla kuivanud eritise tõttu kokku kleepunud.
Konjunktiviit on sageli esinev ja tavaliselt healoomulise kuluga kiiresti mööduv haigus, mis tekib peamiselt viirusliku või bakteriaalse infektsiooni ja allergia tagajärjel.
Sidekest ehk konjunktiiv on õhuke läbipaistev kest, mis katab silmamuna eesmist osa ja silmalaugu seestpoolt.
Sidekesta aitab puhastada ja hoiab niiskena pisaravedelik.
Sidekesta põletikku põhjustavad viirused (adenoviirus), bakterid (streptokokk, stafülokokk, gonokokk), allergia, silma sattunud keemilised ained, suits ja teised silmi ärritavad ained.
Sümptomiteks on ühe või mõlema silma kipitamine, sügelemine ja punetus ning tundub nagu oleks prügi silmas.
Silmad võivad olla valgustundlikud ning nägemine võib olla udune. Silmad eritavad limast eritist, mis võib olla mädane ja hommikul ärgates on silmad rähmased. Viiruslik ja bakteriaalne konjunktiviit on nakkav.
Bakteriaalse konjunktiviidi raviks kasutatakse antibiootikume sisaldavaid silmatilku või salvi.
Viirusliku konjunktiviidi raviks puuduvad spetsiifilised ravimid, niisutamiseks kasutatakse tehispisaraid. Allergilise konjunktiviidi raviks kasutatakse allergiavastaseid silmatilku.