Kas valgusteraapia aitab pimedusest tekkinud stressi vastu?

Kodutohter
16.10.2020
Shutterstock

Piisava päikesevalguse puudumine mõjutab und ja kogu meie tervist.

Kas valgusteraapia aitab pimedusest tekkinud stressi vastu?

 

Päeva ja öö vaheldumine määrab meie aju ja organite töörütmid. Kuid tänapäevane elutempo ei järgi enam looduslikku valguse ja pimeduse tsüklit, ning enamuse oma ajast veedame siseruumides kunstvalguse all.

Piisava päikesevalguse puudumine mõjutab und ja kogu meie tervist.

Paljudele inimestele mõjub pime, ilma lumeta hilisügisene aeg masendavalt. Mitmed depressiooni vormid, ka sesoonne depressioon on tingitud valguse vähesusest. Valgus ei mõjuta ainult meie meeleolu, vaid ka tervist. Päikesevalgus juhib ööpäevast elurütmi reguleeriva hormooni melatoniini tootmist, mida eraldub vereringesse ainult pimeduses. Napi päikesevalgusega kuudel suureneb melatoniini tootmine. See muudab hommikuti tõusmise raskemaks, kuna organismi funktsioonid on aeglustunud.

Valgusteraapia tugevdab immuunsüsteemi ja rakkude ainevahetusprotsesse kehas, aidates seeläbi organismil toime tulla erinevate vaevustega. Valgusteraapia jaoks kasutatakse lampe, mille spekter on väga sarnane loomulikule päikesevalgusele.

Uuringud näitavad, et valgusteraapia lamp on tõhus vahend sügistalvel pimedusest ehk kaamosest tekkiva masenduse või stressi vastu. Valgusteraapia annab ajule jõudu ja meeleolu paraneb.

Valguslambid võiksid olla ka kontoris, kuid eriti kasulik on valguse käes olla hommikuti.

Sarnased artiklid