Meeste tervise teema pole enam üksnes arstide pärusmaa, vaid leiab ühiskonnas laiemat kõlapinda. Muutused paremuse suunas tulevad aga alles siis, kui teemat teadvustab kogu ühiskond, aga eriti just mehed ise. Just seda taotleb ka kampaania "Pikema sõpruse päev": panna mehed iseendast rohkem hoolima ning oma tervist regulaarselt kontrollima. Kodutohtri küsimustele vastab kampaania eestvedaja Rain Vääna.
Millest sai alguse Teie huvi tervise vastu?
Mingil hetkel oled sunnitud peeglisse vaatama ja tunnistama, et me keegi ei ole igavene: jääme vanemaks ja tervis hakkab siit-sealt vaikselt tunda andma. Sattusin mõni aasta tagasi lugema statistikat selle kohta, kui palju mul veel tervena elatud aastaid on jäänud ja kui palju üldse keskmiselt elupäevi veel varuks on, ning see pani mu tõsiselt olukorra üle järele mõtlema. Mul on väga tore sõpruskond, kellega juba pea kaks aastakümmet tihedalt lävime, ning mõte sellest, et statistika järgi peaksid esimesed meist viie aasta pärast meie hulgast lahkuma, ei mahtunud mulle pähe. Siis vist käiski see esimene klikk, kus taipasin, et ega siin keegi teine sulle tervist ja elupäevi kinkima ei tule ning kõik võimalused on meie endi käes.
Mingi hetkeni kipuvad eriti just mehed mõtlema, et nad on purunematud ja neid ei murra miski. Nii see aga paraku ei ole. Vaja on aga jõuda selle tõdemuseni enne, kui elu sulle valusaid õppetunde hakkab jagama.
Mida peaksid mehed ise oma tervise heaks ära tegema?
Kõlab ühtpidi leierdatud lauluna, aga eks see kõik meie üldisest elustiilist lõpuks olene: kui palju igapäevaselt liigume, mitu tundi öösel magame, kuidas toitume ning kui palju on meil töö- ja argimuredega seotud stressi.
Neid haigusi, mis meid kõige enam ohustavad, nimetavad arstid elustiilihaigusteks. Me tapame ennast oma elustiiliga ise. Suitsetamine, vale toitumine, alkoholiga liialdamine, vähene liikumine ja ebapiisav puhkamine mõjutavad oluliselt meie tervist ja elada jäänud aastate arvu. Kui aga seda kõike õigel hetkel taipad, siis oma elustiilis muudatusi tehes on võimalik piltlikult öeldes kella pisut tagasi keerata küll või selle liikumist vähemalt aeglustada.
Mulle meeldib ikka korrata, et pikemalt tervena elamine võiks olla kultuur. Mitte kohustus, mitte sund, vaid elamise viis.
Kuidas saaksid lähedased aidata?
Lugesin kunagi üht huvitavat statistikat, mis väitis, et abielus naised elavad keskmiselt vähem kui vallalised naised ning vastupidi: abielus mehed elavad keskmiselt kauem kui nende vallalised sookaaslased. Järelikult, ega mehed naistele nende eest hoolitsemist just üleliia lihtsaks ei tee. Miks aga peakski naine mehe tervise eest hoolitsema? See võiks olla mehe enda südameasi.
Sageli on ikka kuulda, kuidas just naised on see põhjus, miks mehed oma tervise on käsile võtnud. Novembris on tulemas meestepäev ja isadepäev ning mis oleks parim kink ühele mehele kui kinkekaart tervisekontrolli, et ta saaks elada rohkem aastaid tervena, olla õnnelikum isa, elukaaslane ja sõber veel pikkadeks aastateks ning vanaisa, kes näeb ka oma lapselapsi ja nende lõpuaktuseid. Vähemalt minu jaoks on just see hetkel tulevikule mõeldes kõige tähtsam.
Sõpradel ja perekonnal on siin kindlasti oma roll kanda. Positiivne eeskuju nakatab viimaks ka kõige jäärapäisemat meest. Meie seltskonna näitel võin öelda, et piisab vaid ühest aktivistist sõpruskonnas, et muutusi esile kutsuda. Pange novembriks päevaplaan kokku ja kutsuge sõbrad osalema – olen päris kindel, et teil tuleb üheskoos meeldejääv päev ning nad on teile selle eest lõpuks väga tänulikud. Tehke koos, midagi mis rõõmu valmistab olgu see siis jalgsimatk või kardirajal kihutamine. Pole vahet millised tegevused peaasi, et koos ja õnnetundega. Leidke selle päeva jooksul aega käia arsti juures, et saada selge pilt on tervislikust seisundist.
Sel aastal hakkasid juba sõprade naised rääkima, et nüüd on vist ka neil aeg oma sõbrannadega samasugune pikema sõpruse päev korraldada. Aastaid on nad meid toetanud ja kõrvalt kaasa elanud, nüüd tekkis soov ka ise kaasa lüüa. Ootan huviga, kas nad selle õhku visatud mõtte novembris ka teoks teevad. Ma väga loodan, et teevad.
Kuidas hoiate ise tervislikke eluviise?
Meil kõigil on ööpäevas võrdselt 24 tundi. Mingi eluperioodi võid sa ju ebaproportsionaalselt suure hulga nendest tundidest panna meeletu töötegemise alla, kuid ühel hetkel saabub arusaamine, et lõputult nii jätkata ei saa ja tuleb leida tasakaal töö, eraelu ning puhkamise vahel. Kes minuga kunagi kohtumisi on kokku leppinud, see teab, et lõuna on mul iga päev kalendrisse märgitud ja sellest püüan ma üldiselt rangelt kinni pidada, et ma lõunasööki töötempos ära ei unustaks.
Et olla vormis nii vaimselt kui ka füüsiliselt, siis tuleb oma kehale toidu näol kvaliteetset kütust pakkuda. Sama lugu on trenniga. Püüan ikka leida paaril päeval nädalas aega, et end aktiivselt treeningsaalis liigutada: see annab ühest küljest mõnusa võimaluse päevapinged maha laadida ning teisest küljest uut energiat järgmisel hommikul sama sirge selja ja motiveerituna kontorisse ilmuda. See tunnike päevas on absoluutselt seda väärt ja mulle on oluline see aeg enda jaoks võtta.
Mis on pikema sõpruse päev?
Kampaania eestvedaja Rain Vääna: "Pikema sõpruse päev on üleskutse meestele, et nad võtaksid aega oma tervisest hoolimiseks ja teadvustaks endale, et on võimalik väga palju ise selle heaks ära teha, et kauem ja tervemana elada. Üks päev aastas võiks olla hea algus oma terviseteadlikkuse tõstmiseks. Ühest saab kaks ja kolmest päevast saab kultuur. Tervena elamine on kultuur ja hoolimine on mehelik.
Juba selle aasta novembris innustame 10 000 meest veetma oma sõpruskonnaga üks tore päev ja läbima ka üheskoos tervisetest, sest ennetav tervisekontroll aitab haigused võimalikult varajases faasis tuvastada ning aidata meestel endale teadvustada, et ennetavate tegevuste ja tervislikuma eluviisiga saab terviseriske kõvasti vähendada.
Üks põhiline põhjus, miks Eesti meeste tervis ja eluiga meie naistega võrreldes nii halvas seisus on, on see, et mehed pelgavad arsti juures käimist nagu tuld. Kui võrrelda meeste ja naiste ravikulude graafikut, siis seal on selgelt näha käitumise erinevus. Naiste kulud on pidevalt tõusvas joones võrreldes eluea kasvuga, kuid meeste oma tõuseb sirgjoones taevasse alates 50. eluaastast. Tihti kannatatakse vaikides pikki aastaid mõne tervisemure käes, enne kui arstile kurtma julgetakse minna. Kui arsti juurde jõutakse, on aga sageli juba liiga hilja ja isegi moodne meditsiin ei suuda enam terveks ravida.
Pikema sõpruse päeva eesmärk ongi panna mehed iseendast rohkem hoolima ning oma tervist regulaarselt kontrollima.
Kuigi avalikkuse jaoks tegime pikema sõpruse päeva sel aastal esimest korda, siis minul ja mu sõpradel on sel aastal juba neljas kord seda päeva tähistada. Just minu ägedast sõpruskonnast see kõik alguse sai ja ühel hetkel tundus, et sellest oleks võita ka ülejäänud Eesti meestel. Idee selle kõige taga on tegelikult äärmiselt lihtne: see on meeste ühine koos oldud aeg, et tähistada oma sõprust, head tervist ja üheskoos pikendada tervelt elatud aastaid."