Kui kraadiklaas läheb katki

Kodutohter
12.07.2023
Shutterstock

Mida teha, kui vana kooli kraadiklaas põrandale kildudeks kukub?

Purunenud kraadiklaasi elavhõbedaaurud on tervisele ohtlikud.

Elavhõbe on mürgine aine, mida võib leida metüülelavhõbeda kujul kalades, mereandides ja mujal eluslooduses ning ökosüsteemides. See kujutab ohtu inimeste ja loomade tervisele, kusjuures kõige ohtlikum on, kui elavhõbe satub organismi auruna.

Kunagi kasutati elavhõbedat ka kraadiklaasides. Kuigi neid enam ei müüda, kasutavad paljud meist külmetushaiguste hooajal kehatemperatuuri kontrollimiseks kunagi soetatud termomeetrit, mis sisaldab kuni kaks grammi elavhõbedat. Kuna klaasist kraadiklaas on õrn, siis on ta kerge purunema.

Meelde peab tuletama põhitõed juhuks, kui selline tervisele ohtlikku elavhõbedat sisaldav kraadiklaas kodus puruneb.

Ava kohe aknad. Kõige rohkem teeb muret see, mida teha katkisest termomeetrist põrandale valgunud elavhõbedaga.

Mürgistuse teket saab vältida ruumi õhutamise, elavhõbeda kokkukorjamise ning selle sulgemisega kinnisesse purki, pudelisse või kindlalt suletavasse soonkinnisega kilekotti. Purki ega kilekotti ei tohi visata üldprügi hulka, vaid tuleb viia jäätmejaama, kus kogutakse ohtlikke jäätmeid.

Tõsisemat mürgistust põhjustavad elavhõbedaaurud, mis imenduvad hingamisteedest, seetõttu tuleks vältida lahtise elavhõbeda seisma jäämist ruumidesse, eriti selle sattumist sooja keskkonda. Põrandal olev elavhõbe hakkab õhuga kokkupuutel aurustuma ning võib väikeses soojas ning ventilatsioonita ruumis saavutada mürgise kontsentratsiooni. Seetõttu tuleks elavhõbeda aurustumise takistamiseks välja lülitada põrandaküte ning mitte lubada lapsi purunenud elavhõbedaga saastunud tuppa. Sisse tuleks lülitada ka ventilatsioon või avada aknad.

Kindlasti ei tohiks elavhõbedat kokku korjata tolmuimejaga, sest nii pihustub aurustunud elavhõbe tolmuimejasse ja kandub sealt pikema aja jooksul väljalaskeava kaudu ruumiõhku laiali. Elavhõbedaaur on õhust raskem ning seetõttu on lapsed võrreldes täiskasvanutega kaitsetumas olukorras, kuna nende hingamisala asetseb maapinnale lähemal.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid