Lennuhirmust lahti

Kodutohter
15.07.2021
Shutterstock

Peale pikka pausi tahavad paljud raskustest hoolimata reisile minna. Lennukid lendavad jälle, kuid paljudele on ületamatuks takistuseks lennuhirm.

Lennuhirm on üks sagedamaid hirme ehk foobiaid, kuid sellest on võimalk teadlikkusega üle saada.

Kui jääd lennujaama hiljaks, siis kaasneb sellega palju stressi. Ja kõik see kogunenud stress võib lennuhirmu näol välja lüüa. Parem on ette planeerida ja jätta piisavalt aega lennule jõudmiseks. Eriti tähelepanelik tasub olla turvakontrollide järjekordadega kõrghooajal, sest need võivad olla väga pikad.

Üsna levinud soovitus on enne lennureisi korralikus koguses alkoholi tarbida. Väike kogus kangemat jooki võib küll rahustavana mõjuda, ent mõistlikke piire ei maksa ületada. Suurem kogus alkoholi võib vabalt vastupidise reaktsiooni tekitada: paanika ja ärevus süveneb veelgi rohkem. Kes meist pole kuulnud lärmavatest joobnud reisijatest, kes tuleb lõpuks lennukist maha tõsta.

Tuleta endale meelde, mis põhjustel üldse lendad. Väljalennu puhul saad keskenduda meeldivatele mõtetele puhkusest ja tööreisi puhul praktilistele küsimustele. Tagasilennu ajal võid viia mõtteid kodule ja inimestele, kes sind seal ees ootavad. Taolise visualiseerimise käigus viid oma ajus fookuse ebameeldivalt meeldivale või praktilisele.

Kui sul on ka kõrgusekartus, siis on otstarbekas valida lennukis istekoht, mis asub vahekäigu poolses ääres. Odavlennufirmade puhul tuleb selle jaoks küll lisakulutus teha, ent hirmu ohjamine on seda kulutust väärt.

Lennuhirmu pole mõtet kramplikult varjata ega häbeneda. Palju mõistlikum on sellest teada anda lendu teenindavale personalile. Siis saavad nad raskel hetkel sulle toeks olla. Paljude suuremate lennukompaniide töötajad on saanud koolituse, et osata lennufoobiaga reisijaid rahustada.

Turbulentsist tingitud hüplemine ja põrutamine võib paljudele hirmu nahka ajada. Kindlasti tasub turbulentsi korral tuletada meelde rahustavat paralleeli: turbulents on nagu auklikul maanteel autoga sõitmine. Kui sõidad kehvemal teel, siis see ei tähenda, et auto mitmeks tükiks laguneks. Sama on lennukiga.

Lennu edasilükkamine tehnilistel põhjustel ei tähenda seda, et keegi käib kruvikeerajaga urgitsemas elutähtsaid süsteeme ja seejärel minnakse korrasolekut reisijatega testima. Meeskond alustab lendu ainult juhul, kui kõik absoluutselt kõik on korras..

Kui saad millegi abil end ümbritsevast keskkonnast eemale viia, siis võib see lennuhirmu taustal vägagi tervistavalt mõjuda. Näiteks võid kuulata muusikat või lugeda mõnda põnevat raamatut. Lühematel lendudel tasuks endal meelelahutust kaasa võtta. Suuremal osal pikamaalendudest on aga olemas meelelahutuse süsteemid, mis asuvad eesoleva istme tagumisel küljel. Sel juhul saad uurida, mida huvitavat pakutakse ja vaadata ära filmid, midaoled ammu näha tahtnud.

Sarnased artiklid