Lootusrikkad teadusuudised vananemisest

Kodutohter
21.08.2024
Shutterstock

Teadlased avastasid ravimi, mis pikendab oluliselt eluiga.

Teadlased töötavad välja ravimit, mis võib seniste loomkatsete põhjal pikendada eluiga kuni 25 protsenti. Teadlased loodavad, et ravim pidurdab ka inimeste vananemist.
Asjast teatava BBC teatel viisid teadlased läbi katseid hiirtega, keda nad nimetasid ravimi toime tõttu nende noorusliku välimuse tõttu "supermodell-vanaemadeks".
BBC andmetel olid ravimit saanud hiired tervemad ja tugevamad ning neil oli vähem vähki kui hiirtel, kes seda ravimit ei saanud.
Ravimit testitakse juba inimeste peal. Siiski pole veel teada, kas see aeglustab vananemist ka inimestel.

Katse käigus uuris Briti MRC meditsiiniteaduste labori ja Londoni Imperial College'i ning Duke-NUSi meditsiinikooli uurimisrühm Singapuris valku nimega interleukiin 11.
Selle kontsentratsioon kehas suureneb inimese vananedes. See suurendab põletikku ja teadlaste sõnul "keerab ümber bioloogilisi lüliteid", mis reguleerivad vananemise kiirust.
Inimkeha varase arengu seisukohalt on interleukiin 11 oluline valk. See mõjutab muu hulgas hammaste moodustumist.

Teadlased tegid hiirtega kaks katset. Esimesed tootsid geneetiliselt muundatud hiiri, et nad ei saaks toota interleukiini 11. Teisel juhul anti 75-nädalastele hiirtele (umbes 55-aastasele inimesele) regulaarselt ravimit, mis eemaldas nende kehast interleukiin 11.
Ajakirjas Nature avaldatud tulemused näitasid, et hiirte eluiga pikenes olenevalt katsest ja soost 20-25 protsenti. Ka hiirte karvkate läks läikima.

Teadlaste sõnul surevad vanad laborihiired sageli vähki, kuid hiirtel, kellel puudus interleukiin 11, oli seda haigust palju vähem.
Lisaks oli hiirtel parem lihaste funktsioon, nad olid saledamad, tervema karvaga ja saavutasid mitme mõõtmise osas paremad tulemused kui kontrollloomad.
Üks katses osalenud teadlastest, Stuart Cook, kirjeldas BBC-le tulemusi kui uskumatuid. "Püüan mitte liiga vaimustuda, sest need kõlavad liiga hästi, et tõsi olla". Ta ütles, et arvab kindlasti, et ravimit tuleks proovida ka inimeste peal.
Ta väitis, et on nõus seda ka ise võtma.

BBC teatel on veel lahtine küsimus, kas ravim inimestel toimib ja millised on selle kõrvalmõjud. Cooki sõnul viitavad seni saadud andmed, et ravimit on ohutu kasutada.
Sheffieldi ülikooli geriaatria ja luu- ja lihaskonna vananemise kateedri professor Ilaria Bellantuono kirjeldab BBC-le andmeid kui veenvaid. Katsetused igatahes jätkuvad.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid