Kuid siiski on oluline mõista, et liigne mängimine võib avaldada mõju nii füüsilisele kui ka vaimsele tervisele. Olenemata sellest, kas tegeled videomängude või spordiennustusega, on tasakaalu leidmine ülioluline – teadlik lähenemine ja mõõdukus aitavad vältida negatiivseid kõrvalmõjusid.
Füüsilised riskid: istuv eluviis ja selle tagajärjed
Üks suurimaid ohte on istuv eluviis, kus mängijad võivad end tundideks ekraani taha naelutata, unustades liikumise ja kehahoiaku. Pikaajaline istumine võib põhjustada lihaspingeid, seljaprobleeme ning suurendada südame-veresoonkonna haiguste riski.
Pikalt ekraani ees passimine teeb ka silmadele liiga ning pidev silmalihaste pingutamine ja ka kuivus halvab ükshetk nägemist. Neil, kes mängivad konsoolimänge ja kasutavad selleks pulti, võib tulevikus pidevate pingestavate käelihaste tõttu tekkida ka karpaalkanali sündroom, mis muutub aja jooksul üha valusamaks ning tihti ka väljakannatamatuks valuks randmes.
Ka selja-ja turjavalu on lihtne tulema ning selle vältimiseks tuleb mängimises teha perioodilisi pause ja vajadusel kasutada ergonoomilisi tööriistu, nagu õiget tooli, monitori kõrguse reguleerimist ning randmetoega hiirt.
Vaimse tervise ohud
Kõige suuremaks vaimse tervise riskiks on mängusõltuvus. WHO on juba tunnistanud videomängusõltuvuse ametlikuks häireks, kuid ka kasiinomängudega liialdamine võib viia samasuguste probleemideni. Liigne mängimine võib hakata mõjutama igapäevaelu, tekitades sotsiaalset isolatsiooni, keskendumisraskusi ja unehäireid.
Hasartmängudega võib kaasneda ka tugevad emotsionaalsed kõikumised, kus pidev adrenaliinitunne võitude ja kaotuste vahel võib viia impulsiivsete otsusteni. Just seetõttu on kasiino boonused ja erinevad panustamisvõimalused küll atraktiivsed, kuid neid tuleks kasutada teadlikult, ilma et emotsioonid hakkaksid otsuseid dikteerima. Paljud kasiinod pakuvad vastutustundliku mängimise tööriistu, nagu sissemakse- ja panustamispiiranguid, mis aitavad kontrollida mängukäitumist.
Une kvaliteedi langus
Öised mängusessioonid on paljude jaoks tuttav nähtus, kuid vähene uni võib põhjustada tõsiseid terviseprobleeme. Sinine ekraanivalgus vähendab unehormooni melatoniini tootmist, mistõttu on uinumine keerulisem. Unepuudus mõjutab keskendumisvõimet, vähendab produktiivsust ja võib isegi tekitada ärevust või depressiooni.
Mängurluse positiivsed mõjud
Kuigi mängimisega võivad kaasneda riskid, ei saa eitada ka selle positiivseid külgi. Mõõdukalt mängides arenevad strateegilised mõtlemisoskused, probleemilahendusvõime ja koordinatsioon. Strateegilised mängud, nagu pokker või spordiennustus, nõuavad loogilist mõtlemist, mis võib olla kasulik ka päriselus.
Paljud mängijad naudivad spordiennustuse panustamist just selle analüütilise külje pärast – uuritakse meeskondade vormi, mängijate statistikat ja varasemaid tulemusi. Kui seda teha vastutustundlikult, võib spordiennustus olla põnev ja strateegiline ajaviide.
Kuidas riske maandada?
Oluline on leida tasakaal mängurluse ja igapäevaelu vahel. Mõned lihtsad soovitused:
Tee regulaarselt pause ja liigu, et vähendada füüsilisi pingeid.
Kasuta ekraani ees veedetud aja piiramiseks spetsiaalseid rakendusi.
Väldi impulsiivset panustamist ning kasuta vastutustundliku mängimise tööriistu.
Sea endale eelarve ja pea sellest kinni, et kasiino mängudest ei saaks rahalist koormust.
Pane paika kindlad mänguajad ja ära lase mängul häirida une- ega tööaega.
Mängurlus võib olla väga meeldiv meelelahutus, kuid ainult siis, kui see on teadlik ja tasakaalus. Olgu see videomängude nautimine või hasartmängude mängimine, kõige olulisem on mängida vastutustundlikult ja mitte unustada oma füüsilist ning vaimset heaolu.
Tegemist on hasartmängu reklaamiga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult!