Meie muutuv nahk

Kodutohter
03.11.2020
Shutterstock

Nahatüüp võib vahelduda mitu korda elu jooksul. Tuleb lihtsalt õppida muutusi ära tundma ja oma näonaha eest õigesti hoolitsema.

Meie muutuv nahk

 

Nahk saab elu jooksul kõvasti vatti. Tema ülesanne on kaitsta organismi kõikide väliste mõjutuste eest, nagu õhusaaste, päikesekiirgus, kemikaalid jne

Naha eest tuleb hoolega hoolitseda, et ta ära ei väsiks ja kaitsemehhanism võimalikult hästi toimiks.

Eristatakse nelja nahatüüpi. Kõik nad vajavad niisutamist ja toitmist. On tähtis tunda ära oma nahatüüp, et osata hoolitseda selle eest õigesti.

Aastatega võib naha tüüp muutuda mitmeid kordi. Seda mõjutavad geenid ja hormoonid ning nahaaluse sidekoe lõtvumine ja rasvarakkude hajumine.

Hormoonide mõjutusel muutub murdeeas nahk rasvaseks ning tekivad vistrikud ja akne. Üleminekueas ja raseduse ajal mõjutavad neid jälle hormoonid. Vananedes muutub nahk järjest kuivemaks, õhemaks ja hapramaks, sest kollageen, elastaan ja rasvarakud vähenevad. Sel ajal peab nahka väga hoolega niisutavate, toitvate ja pinguldavate toodetega hooldama.

 

 

Täiskasvanu akne

Murdeealise rasvase naha akne on midagi muud, kui täiskasvanu akne, millega liitub alati põletik. Täiskasvanu akne põhjused enamasti hormonaalsed. Selle võivad vallandada näiteks rasedusvastaste tablettidega alustamine või lõpetamine, menopaus, stress või mõned ravimid, nagu kortisoon või mõned antidepressandid. Aknet peab ravima kosmeetiku või nahaarsti juhendite järgi. Vajadusel määrab arst raviks antibiootikume, rasestumisvastaseid tablette või retinooli sisaldavaid võideid.

 

Tundlik nahka

Tundliku naha probleemid on sügelus, punetus, ketendus, karedus ja kipitamine. Tundliku naha kaitsemehhanism on nõrgenenud, mille tõttu naha niiskus haihtub kiiresti ja ärritavad ained pääsevad läbi naha. Tundliku naha puhul aitavad rahustavad ja tugevdavad tooted.

 

 

 

Normaalne nahk

Normaalne nahk on tasakaalus, see ei ole pingul ega läigi. Vistrikuid ja laike on harva. Naha hoolduses tahetakse saavutada just normaalset nahka, sest see annab organismile parima kaitse.

 

Plussid ja miinused

+Näeb ilus välja

+Lihtne hooldada

- Naha puhastus ja niisutamine ununevad kergesti, sest nahal pole probleeme

 

Rasvane nahk

Rasvane nahk toodab liigselt rasva. Nahk on läikiv ja paks. Nahapoorid on laienenud ja neid on selgelt näha. Nahal tekib tihti vistrikke ja ummistunud poore. Rasvasel nahal tekib kergesti akne.

 

Plussid ja miinused

+Kortsud tekiva hiljem kui kuival nahal

+Ei ole pingul ega kipita

- Meik püsib näol halvasti

- Pidev probleem on vistrikud

 

Seganahk

Seganahk on erinevate nahatüüpide segu. See on kõige levinum nahatüüp üldse. Tavaliselt on näo T-osa, ehk otsmik, nina ja lõug rasvased ja ülejäänud näonahk on kas normaalne või kuiv. Näo rasvasel osal võib esineda vistrikuid ja ummistunud poore.

 

Plussid ja miinused

+Talvel on rasvased kohad kuivemad

+Suvel on kuivi kohti vähem

- Vajab palju erinevaid hooldustooteid

- Erinevad kohad vajavad just neile mõeldud tooteid

 

Kuiv nahk

Kuiv nahk on kuiv, õhuke ja pingul. See võib ka punetada ja ketendada. Nahk on pingul ja isegi kipitab eriti peale pesu, kui niisutavat kreemi pole veel pandud. Kuiva näonahka esineb rohkem naistel, sest meestel on nahas rohkem rasunäärmeid. Kuivale nahale sobivad rasvased kreemid ja näoõlid.

 

Plussid ja miinused

+Nahk on puhas ja näeb kena välja

+Nahapoore pole näha

- Kortsud tulevad varem kui teistele nahatüüpidele

- Kaldub tundlikkusele

Sarnased artiklid