Miks me vajame joodi?

Kodutohter
28.06.2020
Shutterstock

Vahel väldime täiesti märkamatult ja kogemata oma menüüs joodi sisaldavaid toiduained. Kuid jood on meie organismile kasulik ja me peame seda saama.

 

Vahel väldime täiesti märkamatult ja kogemata oma menüüs joodi sisaldavaid toiduained. Kuid jood on meie organismile kasulik ja me peame seda saama.

 

Kui meie toiduvalikusse ei kuulu piimatooted, kala, mereannid või munad siis ei saa me loomulikul teel joodi. Organismile on jood vältimatult vajalik toitaine.

Jood on vajalik kilpnäärme normaalseks toimimiseks, põhiainevahetuse reguleerimiseks ja luude arenguks. See tagab lapse kasvu ja intellektuaalse arengu.

Jood on nii tähtis mineraal, et seda lisatakse mõnedesse toiduainetesse, nagu näiteks soola. Seetõttu saab seda näiteks leivast, kuhu on lisatud jodeeritud soola. Erinevad populaarsed gurmeesoolad joodi ei sisalda. Vahel lisatakse joodi loomasöödale, siis sisaldab joodi ka piim ja liha.

Täiskasvanud inimene peaks saama 150 mikrogrammi joodi ööpäevas. Raseduse ja imetamise ajal on joodi vajadus veel suurem. Piima joomisega saab kiiresti esmase joodivajaduse katta. Viiest detsiliitrist piimas saab 80 mikrogrammi joodi. See on pool täiskasvanud inimesed päevasest joodivajadusest. Ülejäänu katmiseks piisab kahest kalatoidust nädalas, munast ja jodeeritud soolaga toidu maitsestamisest. Kuid muidugi ei tohi toitu üle soolata, sest ka jodeeritud sool tõstab vererõhku.

Kui toiduvalikus pole piisavalt joodi sisaldavaid toiduaineid, peaks võtma joodi toidulisandina. Selleks sobib joodi sisaldav multivitamiin.

Joodi sisaldavad tabletid on mõeldud selliseks puhuks, kui on vaja kaitsta kilpnääret näiteks radioaktiivse kiirguse eest. Neid ei tohi omal käel võtta, sest need on mõeldud raviks ja nende joodikogus on hiigelsuur. Liigne jood, üle 600 mikrogrammi päevas, tekitab kilpnäärmehaigusi.

Sarnased artiklid