Miks tabab keset jooksu torkiv küljevalu?

Kodutohter
18.05.2023
Shutterstock

Muusika mängib kõrvus, tempo on hea ja samm kerge - kuni äkiline näriv, torkav valu küljes sunnib jooksu katkestama.

Treeningust alguse saanud torkav valu küljes on probleem, mille pärast ei tasu muretseda.
Küljevalu on paljudele jooksjatele tuttav probleem, kuid täpne põhjus pole teada.
Kõige tavalisem arusaam on, et selle põhjuseks on hapnikupuudus diafragmas. Diafragma lihaste spasmid tekivad, kui verevool diafragmasse on häiritud treeningu ajal, näiteks jooksmisel, Torkiv valu küljes tabab sagedamini joostes kui rattaga sõites.
Lisaks hapnikupuudusele diafragmas on torkivat valu küljes püütud seletada ka teiste teooriatega. Üks seletus on, mille kohaselt torkav valu küljes pärineb põrnast ja sinna ladestunud punastest verelibledest. Teooria kohaselt vabanevad treeningu ajal põrnas ladestunud vanad punased verelibled vereringesse ja põhjustavad valu.

Kolmas, traditsioonilisem seletusviis on seotud maksa kinnituskoe ja seda liikumisel mõjutava vibratsiooniga. See teooria sobib kokku tõsiasjaga, et harjutuste tüübid, kus küljevalu on kõige kergemini kogetud, on jooksmine ja ratsutamine.
Lisaks jooksmisele ja ratsutamisele võib torkav valu külili tabada näiteks ujumise ajal. Ujudes võib valu põhjustada keha pöörlemine..
Mis aitab küljevalu vastu liikumisel? Kui terav valu küljes välja lööb näiteks jooksu ajal, ei tasu selle pärast muretseda. See on kahjutu seisund, millega ei kaasne terviseriske. On leitud, et torkav valu küljes tekib noortel kergemini kui vanematel vanuserühmadel. Näiteks esineb küljevalu sagedamini alla 25-aastastel inimestel.
Küljevalu enda vastu teaduslikult tõestatud ravi ei ole, küll aga saab seda leevendada näiteks hoo mahavõtmisega. Ägedat valu saab leevendada ka rahuliku sügava hingamise ja külje sirutamisega.

Et valu ennetada, peaks vältima söömist vähemalt tund enne treeningut.
Treeni regulaarselt. Torkiv valu küljes ilmneb kergemini, kui pärast pikka pausi uuesti trenni tegema hakata.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid