Nurmenukk, kikkapüks, kanavarvas, taevavõti

Kodutohter
18.05.2022
Shutterstock

Nurmenukul on üle 200 rahvapärase nime.

Nurmenukul on palju rahvapäraseid nimesid. Lisaks sellele, et nurmenukk on ilus ja lõhnab hästi, on ta ka väga kasulik, sest sisaldab palju igasuguseid kasulikke aineid.

Noori lehti saab kasutada salatis, sest need sisaldavad väga palju C-vitamiini. Ainult kibuvitsamarjad suudavad selle poolest nurmenukuga võistelda. C-vitamiini hulk lehtedes aitab kaasa organismi tugevdamisele, soodustades külmetushaigustest tervenemist.

Droogiks kasutatavaid juuri ja juurikaid kogutakse tavapäraselt sügisel või varakevadel. Õisi koos õietuppedega nopitakse ettevaatlikult õitsemise ajal mais ja juunis. Lehti varutakse enne õitsemist või õitsemise ajal.

Nurmenuku õisi, lehti ja risoomi koos juurtega kasutatakse ravimina. Põhitoimena tuntakse juurestiku köhavastast, röga lahtistavat ja põletikuvastast toimet.Siinkohal peab ka arvesse võtma, et lisaks juurtele annavad ka õied ja lehed hea köhavastase ja bronhiiti leevendava toime, neid peetakse lausa ohutumaks. Toime aluseks on keemilisesse koostisesse kuuluvad saponiinid, mis ärritavad limaskesti. Mao limaskesta ärritus suurendab sülje- ja bronhiaalnäärmete sekretsiooni, vedeldab röga ning see ongi põhjus, miks köhimine on kergendatud.

Õitel on ka tugev urineerima, higistama ajav ja rahustav toime, viimane on omane õitele. Õitest tehtud teel on rahustav, unetust leevendav ja närvilisust vähendav toime.

Sarnased artiklid