Sireli aeg on käes

Kodutohter
28.05.2024

Sireliõied sisaldavad rohkelt kasulikke aineid ja aitavad mitmete tervisemurede puhul.

Üürike sirelite õitsemiseaeg ei paku üksnes silmailu, sireliõied sisaldavad ka rohkelt kasulikke aineid ja aitavad mitmete tervisemurede puhul, nagu näiteks neerupõletike, köha või haavade tohterdamisel. Kohe õitsemise algul tasuks mõned sireli õiekobarad kuivama panna, et neist teed, salvi või tinktuure valmistada. Sireliõied sobivad hästi näiteks stressivastasesse teesse. Sirelit lisatakse ka neeruteedesse, sest sel on uriinieritust suurendav toime ning sellest on abi neerupõletikest taastumisel. Sirel suurendab ka higieritust. Menstruatsioonihäirete korral tõstab sirelitee emaka toonust.

Sirelilehti võib aga närida suuhaavade ravimiseks. Liigesevalude korral saab abi, kui liigeseid määrida sirelist tehtud alkoholitõmmisega. Põletikuvastase vahendina on kasutatud ka sirelikoort. Niisiis on tervislikud mitte ainult sireli õied, vaid ka lehed ja koor.

Kuivatada võib nii õisi kui ka lehti. Kuivatamiseks eelistage just selliseid kobaraid, kus osa õisi on veel puhkemata.

Sireli keemilisse kuuluvad eeterlik õli, glükosiidid, alkaloidid ja polüsahhariidid. Meeles tasub pidada, et aretatud kultuursortidel ja topeltõielistel, pole sama tõhusat toimet kui vanal heal uimastava lõhnaga ilupõõsal.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid