Petmine on suhte häirekell

Maria Torm
03.07.2018
Kriisiolukord, kui ei olda rahul ei enda ega paarilisega, teeb kõrvalehüppealtiks. | Shutterstock

Said hakkama mõtlematu teoga: lõhkusid usalduse enda ja elukaaslase vahel teda lihtsalt ja labaselt pettes. Kuidas edasi? Kas puistad talle südant või hoiad suu lukus?

 

Hea paarisuhe pole midagi iseenesestmõistetavat, vaid see tuleb üheskoos luua. Siiski sujub kooselu üliharva nii, nagu suhte alguses olete plaaninud ja teineteisele tõotanud. Kõige suurema mõra võib koosellu lüüa truudusetus.
Kuidas aga toimida, kui just sina oled see, kes on armsa inimese reetnud? Kui petmise ausalt üles tunnistad, võid oma kallimast ilma jääda; kui aga keele hammaste taga hoiad, võib see lõppeda pideva enesesüüdistamise ja teineteisest kaugenemisega. Mida teha?

 

Leia põhjus
 

Alusta sellest, et küsid endalt, miks sa oma kaaslast petsid. Mõtle enda jaoks selgeks, mida sinu truudusetus teie suhtele tähendab. Tavaliselt tähendab see seda, et sa ei ole enam oma kooseluga rahul, ja võib-olla lootsid, et uus kiindumus annab seda, mida tunned oma elus puuduvat.

Igaühel tekib aastate jooksul kriise, mil mõeldakse, mida elult soovitakse ja kas ikka on valitud õige suund. Kriisiolukord, kui ei olda rahul ei enda ega paarilisega, teeb kõrvalehüppealtiks. Sellel võib olla mitu põhjust.


Sul on igav

Armumise najal kestab paarisuhe vaid mõne aasta, elumuutused mõjutavad ka kooselu. Armunud olemisele järgneb aeg, mil hakatakse teineteisele närvidele käima. Igas suhtes on päevi, millega ei olda rahul, ja hakatakse ringi vaatama, et leida uus kaaslane. Kui oma paarilisega ei olda õnnelik, on uus suhe väga kerge tekkima.
Rutiin muudab küll elamise kergemaks, kuid kahjuks ka tüütult igavaks, samuti nüristab argihallus kooselu. Seetõttu tuleks rutiini tekkimist ennetada, näiteks vahetevahel kaaslast üllatada: tuua hommikusöök voodisse või pakkuda klaasike veini pärast ühist askeldamist.

Kui aga igavuse ja üksluisuse peletamiseks hakatakse tegema rohkem tööd, jäävad enda tõelised vajadused tihti rahuldamata ning teise omad unustatakse hoopis. Selline oravarattas tiirlemine võibki lõppeda kõrvalehüppega, kui selleks sobiv inimene satub ette õigel ajal ja õiges kohas: hetkel, mil tunned, et vajad puhkust ja naudingut. Inimesele on tarvis puhkust ja lõdvestumist iga päev – kiire nauding annab plusspunkte vaid korraks.


Vajad tähelepanu

Kui tunned, et sind on jäetud üksi, su partner eirab või alahindab sind, on väga kerge lasta end ahvatleda mõtlematute tegude rajale. Sellisel juhul peaks kõrvalehüpe olema tõsine meeldetuletus: midagi on väga viltu kas suhtes või selles, kuidas sa iseendasse suhtud.


Olete koos valedel põhjustel

Võib-olla aitab ta sind rahaliselt, meeldib su perekonnale või sõpradele või kardad hoopis üksijäämist? Kui oled endale kaaslase välja valinud puhtpraktilistel põhjustel, ei pruugi ta sinu jaoks tegelikult üldse õige ollagi. Seetõttu oledki endiselt võimalustele avatud: valmis petma, kui kohtad kedagi, kes sind tõeliselt võlub ning sinu lähedusvajadust rahuldab.


Oled rahulolematu

Truudusetu inimene pole rahulolematu ainult oma paarilise, vaid ka iseendaga. Enesega puntras inimene kaldub kergemini elukaaslasele sarvi tegema.
Igaühel on elus omad kriisid, kus ta juurdleb selle üle, kes ta siis õigupoolest on. Enesehinnangut tõstab just oma tugevate külgede esiletoomine. Kasuks tulevad ka harrastused – need annavad võimaluse kogeda midagi uut, pakuvad eduelamusi ning selle kõige kaudu ka suuremat rahulolu enesega.

 

Analüüsi põhjuseid
 

Heas paarisuhtes peaks olema palju avatust – oma soovidest tuleb rääkida ka kriisi ajal. Parim vaktsiin kõrvalehüppe vastu on muidugi õnnelik kooselu. Kui aga petmine on toimunud, peab proovima edasi liikuda.
Vaevalt et sinu kõrvalehüppe üksikasjade lahkamine esialgu su partnerile leevendust toob, kuid neid tasuks kindlasti analüüsida veidi hiljem, kui teie esimesed tundeplahvatused juba veidi vaibunud on.

Püüa näha asju laiemalt. Isegi siis, kus tunned, et sinu käitumine oli õigustatud, näiteks olid viimasel ajal täiesti unarusse jäetud, peaksid ikkagi asja üle veidi juurdlema. Süüdistamine on kasutu. Selle asemel peaksid mõtlema, miks valisid probleemi lahendamiseks just sellise mooduse. Kui vastad kõrvalehüppega sellele, et sinu partner sulle piisavalt tähelepanu ei pööra, siis on see impulsiivne, vihast ajendatud samm, millele leidub mõistlikke alternatiive.

 

Võtmesõnaks ausus
 

Kas ausus on parim abimees? Kui kõik südamelt ära räägid, mõjub see sinu partnerile tõenäoliselt üsna laastavalt, ning lähenemine stiilis "ausus ennekõike" võib suhtele jämeda kriipsu peale tõmmata. Aga ka rääkimata jätmisel on omad tagajärjed. See võib teid teineteisest eemale viia, sest õhus on valed ja varjamine.
Kui on siiski tõenäosus, et partner võib sinu kõrvalehüppest kelleltki kolmandalt kuulda, peaksid kindlasti ise tõe päevavalgele tirima. Ja siis oleneb teie suhte tulevik sinu kaaslase reaktsioonist ning teie mõlema kindlast soovist suhe joonde saada.
Suhte parandamise olulised etapid on usalduse taastamine, andeksandmine ja oma süütundest ülesaamine. Nüüd on võtmesõnaks täielik ausus.
Kõrvalehüpe annab mõlemale teada, et suhe vajab muutust, kusjuures igal juhul tasuks mõelda, kas on vaja otsida paariterapeudi abi.
Pole mõtet raisata aega eneseõigustamisele – see ei aita sul end süüst puhtaks pesta ega seda kellegi teise kaela ajada. Hetkel peate keskenduma oma ühisele otsusele kooselu korda seada. Kindlasti oleneb palju sellest, mil määral suudab su elukaaslane oma viha ja pettumusega toime tulla ning sulle andeks anda.

Pane tähele, et andestamise ning süütundega tuleb tegeleda eraldi. Sinu armastatul pole mingit kohustust sulle andeks anda, et saaksid rahuliku südamega edasi elada. Ennekõike pead mõistma, et sinu teol on tagajärjed ning et sa ei saa oma kokkukeedetud supist ilma vastutamata välja ronida.

 

Ära kaota usku
 

Kõrvalehüpe põhjustab süütunnet ja stressi mõlemale elukaaslasele, mitte ainult petetule. Salasuhe ei paku lihtsalt lühikesi naudinguhetki, vaid nõuab ka tublisti energiat, et seda varjata. Nii mõnigi asja ettevõtnu tunnistab pärast, et ta poleks seda iial alustanud, kui oleks kainelt mõelnud tagajärgedele, sellele, kui palju valu tekitab ta kogu perele. Truudusetuse tagajärgi ei saa kahjuks ette näha, nagu ei saa ennustada, palju ringe tekib veepinnale, kui kivi vette visata.

Truudusetus raputab tublisti paarisuhte põhialuseid: truudus, usaldatavus, ausus ja pühendumine pereelule olid siiani kaaslase parimad omadused. Teist taas usaldama hakata ei suuda igaüks. Mõned paarid lahutavad, mõned kannatavad sassis suhteid aastaid, mõned püüavad unustada, ent armideta ei pääse keegi.

Isegi kui õnnestub oma salasuhe tõesti kõigi eest saladuses hoida, jätab see kooselule jälje. Pidev hirm vahele jääda vähendab omavahelist avatust ja samas väheneb võimalus suhet edasi arendada.
Sinu libastumine ei pruugi aga tähendada kindlat lõppu. Parimal juhul annab see hoopis suhtele arenguvõimaluse.
Kui teie vahekord on algusest peale püsinud kindlatel jalgadel, on teil nüüd võimalus oma suhte kulgu analüüsida, anda andeks haiget tegemised, mis olid petmise põhjuseks või järgnesid sellele, ja õppida uusi oskusi, mis annavad teile võimaluse muuta oma suhe veel sügavamaks ja rahuldust pakkuvamaks.

Sarnased artiklid