Saladus: kas rääkida või mitte?

Maria Torm
08.10.2019
Igal inimesel on asju, mida ta soovib saladuses hoida. | Shutterstock

Kuigi öeldakse, et saladus, mida teab juba kaks inimest, ei ole enam saladus, võiks meelerahu säilitamiseks ja tervise hoidmiseks mõnikord siiski suu puhtaks rääkida. Millist saladust aga rääkida ja mida endale hoida?

Igal inimesel on asju, mida ta soovib saladuses hoida. Anname näpunäiteid, mida võiks enda teada jätta ja mida teisega jagada.

 

1. Partneriga
 

Sageli hoitakse asju kalevi all, et lähedast inimest kaitsta või säästa, kuid mõnikord võib selline teguviis anda suhtele valusa tagasilöögi, hakata seda tõsiselt murendama.

Sõltuvust ei tasu varjata. Näiteks mängusõltuvuse puhul peaks elukaaslane saama oma vara kaitsta, enne kui see on maha mängitud; alkohoolik peaks rääkima, et ta ei tohi juua ning et armastatu ei tooks ahvatlevaid pudeleid koju. Loomulikult saab kaaslane sõltuvusest väljarabelemises sind toetada ja aidata, aga seda ainult juhul, kui ta on probleemist teadlik.

Samuti võiks mainida oma kunagisi vaimse tervise või sõltuvusprobleeme. Elukaaslane vajab seda infot, et sind vajaduse korral aidata või taibata ohumärke, mis võivad teada anda võimalikust probleemi naasmisest.

Loomulikult tasub enne hoolikalt järele mõelda, kas saladuse avaldamine on ikka vajalik. Kui oled kord elus noorena antidepressante võtnud ja hiljem pole selleks enam kunagi vajadust tundnud, siis pole see asi, mida su partner peaks ilmtingimata teadma. Samuti ei tasu südant puistata suhte algusjärgus.

 

2. Vanematega
 

Elu on lühike ja võib lõppeda üsna ootamatult – seda tuleks meeles pidada just oma eakate vanemate puhul. Me ei tea kunagi, milline vestlus võib jääda viimaseks. Seega ei tasu kunagi varjata seda, kui tähtsad su ema ja isa sulle on ning et sa neid armastad ja hindad kõike, mida nad sinu heaks teinud on.

Enne südamepuistamist on tark järele mõelda, kas saladust tasub neile avaldada. Kõigepealt tasub mõtiskleda, kas see info on neile üldse vajalik ja kuidas see neid mõjutab. Kui soovid lihtsalt muret jagada, et lihtsalt oma hingetaaka kergendada, ja see kannab sinu mure vanematele üle, tasub keel hammaste taga hoida. Kui aga tunned, et teie vahel on mingi rääkimata asi, mida peaks arutama, võib õhu puhtaks löömiseks siiski asjale delikaatselt läheneda ja oma muret kurta.

Samuti peaks kindlasti mainima saladust, mis võib kohe-kohe niikuinii avalikuks tulla. Alati on parem selliseid asju enne rääkida kui tagantjärele klaarida.

 

3. Sõbraga
 

Parima sõbraga võib rääkida kõikidest asjadest – selles seisneb sõpruse võlu. Aga mida teha siis, kui tead midagi, mis võib talle haiget teha? Kas peaksid rääkima sellest, et ta abikaasal on teise naise/mehega laps, millest too teadlik ei ole? Kas saladuse avaldamine võib lõhkuda ka teie sõpruse?

Kui otsustad sõbrale südant puistata, peaksid seda tegema eriti delikaatselt. Ütle kohe alguses, et sa armastad teda ja hindad tema sõprust, ent sa pead temaga ühel raskel teemal rääkima. Kindlasti maini, et ükskõik, mida ta selle infoga teeb või ei tee, oled sa tema jaoks olemas ja toetad tema otsust.

 

4. Arstiga
 

Arst on inimene, kelle eest oma tervisesse puutuvaid üksikasju kindlasti varjata ei tasu – olgu need siis alkoholi liigtarbimine, toidueelistused või seksuaalelu häired.

Väga paljud inimesed ei taha tohtrile rääkida, et nad:

ei võta retseptiravimit nii, nagu peab;

uitsetavad;

tarbivad liigselt alkoholi;

ei liigu ega tee harjutusi nii, nagu peaks;

söövad rämpstoitu;

neil on seksuaalprobleemid.

Arstid on harjunud lahendama tundlikke, ebameeldivaid või piinlikkust tekitavaid muresid – kui sa varjad mõningaid detaile, ei pruugi sa saada asjakohast abi. Kindlasti tuleks ausalt vastata günekoloogi küsimusele, mitu partnerit sul on olnud ning kas ja milliseid kaitsevahendeid oled kasutanud. Arsti huvitab see info ainult seetõttu, et see annab aimu, kas sul võib olla suguhaigusi.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid