Kes ei oleks tundnud väikest kihvatust hinges, kui kaaslane jääb liiga kauaks lobisema veetleva vastassoost isikuga, saabub firmapeolt alles hommiku eel või räägib silmade särades trennis kohatud uuest tuttavast. See tähendab, et armukadedus tõstab pead. "Kui tunneme armukadedust, siis muretseme selle pärast, et äkki hakkab partnerile keegi rohkem meeldima. Meil on hirm üksi jääda, tõrjutuks osutuda, hüljatuks või alandatuks saada," räägib nõustaja. "Kui kardame, et partner leiab kellegi atraktiivsema, siis aktiveerime armukadeduse tegelikult selleks, et ohuga toime tulla. Usume, et armukadedus suudab meid hoida ootamatuse eest, suudab meie õigusi kaitsta ja panna partneri oma potentsiaalsest kallimast loobuma. Nagu muretsemist, kasutame armukadedust strateegiana, et olla valmis, kui petmine peaks tõepoolest aset leidma. Armukadeduse jõus on meil justkui lihtsam ka suhtest loobuda, et me enam kunagi niimoodi haiget ei saaks. Niisiis võiks armukadedust vaadelda kui toimetulemise strateegiat," selgitab terapeut.
"Armukadedus on väga universaalne emotsioon, kuigi eri kultuurides käivitub ta inimestel ise põhjustel. Arvatavasti on see välja arenenud, et saaksime oma huvisid kaitsta. Ka loomariigist on teada tung võistlejad kõrvaldada, et kindlustada oma geenide edasikandmine."
Armukadedus ei teki tühja koha peale Armukade inimene kardab tavaliselt, et partneril on keegi teine, ta ei ole enda paarisuhtes kindel ega tunne ennast turvaliselt. "Nii nagu igasugusele muretsemisele omane, juhib ka armukadedus meie tähelepanu ainult negatiivsele," lausub Jane Rannamets.
"Me võtame kõike väga isiklikult ja kipume paljut tõlgendama huvi vähenemisena meie vastu ja huvi suurenemisena kellegi teise suhtes." Armukadeda inimese peas keerlevad sellised mõtted nagu "Ta naeratab tollele naisele palju rohkem kui mulle!" või "Vaat kus lööb end üles, et teistele meestele meeldida, minu jaoks kodus ta küll seda ei tee!". Terapeut usub, et armukadeduse tekkimiseks on alati põhjus või põhjuste kogum, mis ühel hetkel võib välja lüüa. "Kui lapsepõlves tuli üle elada vanemate lahutus, kus näiteks isa jättis ema teise naise pärast maha, võib inimesel olla alateadlik hirm, et temaga juhtub seesama. Või oli eelmises suhtes kõrvalehüppeid ja nüüd arvab, et partner teeb kindlasti ka nii. Üldiselt ei teki armukadeduse ärevus tühjale kohale - meil on sellest mingi reaalne varasem kogemus."
Kui oled armukade, siis soovitab nõustaja küsida endalt mõned küsimused. Kas on midagi, millest tunned puudust, olgu see siis kirg, intiimsus või hoopis ühised sügavad arutelud? Missugune sa enda arvates oled, missugune tahaksid olla? Millal oled varem elus hüljatust kogenud, kust oled saanud hirmu, et see võib uuesti korduda? "Kui on õnnestunud nendele küsimustele enda seest vastused leida, võid märgata, et armukadedusel on rohkem pistmist sinu enda kui kellegi teisega."
Rohkem lugusid ajakirjast Kodutohter.