Teen trenni, aga kaal tõuseb. Mis on põhjuseks ja mida peaks muutma?

Kodutohter
08.01.2018
Ajab ikka tigedaks küll, kui teed kõvasti trenni, aga kaal hoopis tõuseb. | Shutterstock

Hakkasid hoogsalt trennis käima, aga kaal ikkagi ei lange? Põhjuseks võib olla lihasmassi suurenemine, toiduga liialdamine pärast treeningut või ebapiisav liikumine päeva jooksul.

 

Käin aeroobikas, kuid mu kaal ei lange

Põhjus: paar korda nädalas aeroobikat ei ole piisav, et kulutada iga päev kaheksa tundi laua taga istuva inimese kaloreid. Kuigi spordisaalid on rahvast täis, siis suuremal osal inimestest on tavaline igapäevane kasulik liikumine vähenenud ja energiakulutus väiksem kui mõnikümmend aastat varem.

Lahendus: ole võimalikult aktiivne. Seisa bussis või trammis püsti, jaluta ka eskalaatoril, käi jalgsi poes, mine ja tule tööle jala.

 

Liikumine tekitab söögiisu
 

Põhjus: paljud mõtlevad, et pärast rasket treeningut võib süüa nii palju, kui tahad. Kui premeerid ennast suure taldrikutäie koorekastmes makaronide või šokolaaditahvliga, siis sööd kulutatud kalorid tagasi.

Lahendus: luba endale üks päev nädalas, kus sööd makaronitoitu või šokolaadi, kuid jää mõistliku koguse juurde. Premeeri ennast muude asjadega: näiteks elamuste, mitte söögiga.

 

Raskustega treenimine ei langeta kaalu
 

Põhjus: kuna treeninguga lihasmass suureneb, siis kaal nii kiiresti ei lange. Kuid suuremad lihased suurendavad ka keha energiakulutust ja see kergendab kaalulangetust.

Soomes korraldatud uuringus jälgiti kahte rühma ülekaalulisi diabeetikuid. Üks rühm tegeles aeglasemal pulsil pikaaegse aeroobse treeninguga, teise rühma treeningud olid intervalltüüpi: kiire pulsiga, kuid lühiaegsed. Uuringust selgus, et mõlema rühma nahaalune ja sisemine rasv vähenes tuntavalt juba kahe nädalaga.

Vaieldamatult on kasulik igasugune liikumine, sest see parandab lihaste ainevahetust ja kiirendab rasvapõletust. On tõsi, et tunnipikkune jooksutreening kulutab rohkem energiat kui sama pikk raskustega jõusaalitreening. Kui aga süüa tervislikult, regulaarselt treenida ja palju liikuda, siis keharasv väheneb, ükskõik millist liikumist või treeningut harrastad.

Lahendus: liigu võimalikult mitmekesiselt ja erineva pulsisagedusega: kõnni, uju, sõida rattaga, tegele aeroobikaga ja käi jõusaalis. Ülekaalulisele on kiire aeroobika raske, kuid ka madala pulsisagedusega liikumine on tõhus, kui seda teha tihti ja pikalt.

 

Kaalulangusega kadusid ka lihased
 

Põhjus: kui võtad kaalust alla väga kalorivaese või kiire dieediga, siis 30 protsenti kaotatud kaalust on lihasmass.

Lahendus: võta kaalust alla aeglaselt. Lihaseid kaob kõige vähem, kui võtad alla umbes pool kilo nädalas. Lihasekadu saab ennetada valgurikka menüüga, kuhu kuuluvad piimatooted, liha ja munad.

Tähtis on ka lihastreening. Tee hantlitega harjutuste seeriaid – hantlid peaksid olema nii rasked, et viimased korrad jõuad neid vaevu tõsta. Kui treenid nii kolm korda nädalas, siis peaks lihasmass kasvama pool kilo kuus.

Kuidas kinni pidada oma trennilubadustest, sellest loe lähemalt siit. 

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid