Viiruslik hepatiit. A,B,C,D või E?

Kodutohter
04.12.2019
A-hepatiiti annab ennetada vaktsineerimisega. | Shutterstock

Üheks levinud maksahaiguse põhjustajaks on viiruslik hepatiit, mille vallandaja on üks või mitu viiest erinevast viirustüvest, põhjustades A-, B-, C-, D- või E-hepatiiti. Levikuviis ja prognoos on iga viiruse puhul erinev.

A-hepatiit levib peamiselt toidu või vee kaudu, mis on väljaheidetega saastunud. Seda tõbe annab ennetada vaktsineerimisega, vältides tooreste ja alaküpsenud koorikloomade söömist ning tagades, et kõik, kes teie toiduga kokku puutuvad, pesevad oma käed pärast tualetiskäiku või mähkmete vahetamist puhtaks.

Kui A-hepatiit levib toidu kaudu, siis B-hepatiit levib vere kaudu ja viirus kandub edasi sugulisel teel. Nii nagu A-hepatiidi puhul, on ka B-hepatiidi vastu olemas tõhus vaktsiin, mida peaks manustama igale lapsele. D-hepatiiti saab nakatuda vaid juhul, kui inimene on eelnevalt juba nakatunud B-hepatiiti, ning seda saab ära hoida, ennetades B-hepatiidi viirusega nakatumist. Seega vaktsineerige ennast, hoiduge uimastite süstimisest ja kaitsmata seksuaalvahekorrast.

Paraku ei ole praeguseni olemas vaktsiini kõige kardetuma maksaviiruse – C-hepatiidi vastu. Kokkupuude viirusega võib viia kroonilise nakkushaiguseni, mis aastakümnete jooksul võib päädida tsirroosi ning maksapuudulikkusega. C-hepatiit on praegusel ajal maksasiirdamiste üks peamisi põhjuseid.

C-hepatiit kandub inimeselt inimesele vere kaudu, levides enamasti uimastite manustamisel jagatud nõelte, mitte vereülekande kaudu. Praegusel ajal kontrollitakse verevarusid viiruste suhtes. Siiski võib ka oma isiklike hügieenivahendite – mis võivad verega kokkupuutest olla vähesel määral saastunud, nagu näiteks hambahari või raseerimisvahendid – jagamisega teise inimesega kaasneda risk.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid