Vöötohatis on valus ja ohtlik
Kodutohter
18.06.2021
Shutterstock

Herpeseviiruste perekonda kuuluv Varicella zoster jääb pärast tuulerõugete põdemist meie kehasse varjule ja võib ootamatult avalduda vöötohatisena.

Herpeseviiruste perekonda kuuluv Varicella zoster jääb pärast tuulerõugete põdemist meie kehasse varjule ja võib ootamatult avalduda vöötohatisena eluetapil, mil meie tervis on nõrgem.

Paljud inimesed, kes avastavad rindkere ühel küljel, kaelal, näol, käel või jalal sügeleva lööbe ja arvavad, et see on allergia, saavad tohtrit külastades teada, et tegu on üsna levinud vöötohatisega. Vöötohatist põhjustab paljudele üllatuseks seesama viirus - huuleohatisega samasse herpesviiruste perekonda kuuluv varicella zoster, mida põeme peaaegu kõik lapseeas tuulerõugetena. Kuna viirus pesitseb pärast seda organismis edasi kogu elu, võib see hiljem, vanemas eas, aga ka erineva põhjusega immuunpuudulikkuse korral põhjustada vöötohatist.

Vöötohatis avaldub ebameeldivalt sügeleva, inetu peenevillilise lööbena, mis võib paraneda ilma ravitagi 2-3 nädalaga ega ole tavaliselt kuigi ohtlik. Samal ajal - kahjustatud nahapinna ebapiisav hügieen loob ohu mädaniku ja armide tekkimiseks. Teine ebamugavus peale armiohu on närvivalu, mis algab tavaliselt mitu nädalat enne lööbe teket. Uuringud on näidanud, et peaaegu pooled vöötohatist põdenud tunnevad valusid üle kuu pärast lööbest paranemist ja viis protsenti isegi poole aasta jooksul. Sestap tarvitatakse peale herpesviiruse ravimite vöötohatise puhul tavaliselt ka valuvaigisteid.

Vöötohatis tekib teatud kehapiirkonda põhjusel, et viirus on seal asuvat närvi kahjustanud. See tähendab, et organismi kaitsevõimalused on alanenud ega ole suutnud vastu panna herpesviirusele, mis meis kõigis on olemas. Sellepärast tekib vöötohatis just neil, kes on vanemad, rasedad või põevad mõnda haigust.

Kui viiruse paljunemist pärssivaid suukaudseid ravimeid hakata võtma hiljemalt 72 tunni jooksul pärast lööbe tekkimist, kiirendab see lööbe tüsistusteta paranemist ja võib vältida või vähendada vöötohatisejärgset valu. Seetõttu tuleb haiguse kahtlusel pöörduda viivitamatult arsti poole. Ohatisejärgset närvivalu taandavad ravimid, samuti B- grupi vitamiinid ja kuiv soe mähis valu piirkonnas.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid