Erootika avastusretk
Välisajakirjandusest vahendanud Viivi Variksaar
16.07.2009

Suvesoojus ja -valgus, lõhnad, hääled ja kaunis loodus teevad kõigil meeled erksaks – on parim aeg nautida ka meelelisi rõõme.

Enamasti on erootika all harjutud mõtlema kitsalt vaid seksi ja seksuaalsust, ometigi on tegemist palju enamaga. Erootika puhkeb õide, kui õigel ajal saavad kokku ilu, tundelisus, romantika ja soov olla oma kaaslasega koos, lausa väga lähestikku. Et ilu on vaataja silmades, ei vaja siinkohal isegi mitte meeldetuletamist. Erootilise elamuse võib saada ka siis, kui lugu ei jõuagi seksini. Näiteks juhusliku möödakäija pilk, tugev käepigistus, teatud hääletoon; kui naine näeb lihaselist mehekeha või mees kena figuuriga naist, võivad tekitada erootilisi mõtteid, nii et kehas on tunda tuttavat värinat. Need on väga sensuaalsed kogemused. Erootikat määratletakse lühidalt nii – inimestevaheline armastus, millega kaasneb seksuaalsuhe. Seksuaalsus on igaühes meis peidus olev omadus, mis annab võimaluse oma naudingut teise inimesega jagada. Kui seksiga koos on tunded ja teineteisest hoolitakse, siis saab paar kauneid ja erootilisi kogemusi ohtralt. Need, kes mõtlevad ainult oma bioloogiliste vajaduste rahuldamisele, ei teagi ise, kui paljust nad ilma jäävad.

Pikk tee käia
Erootika ja eetika kohta on palju õppida nii Eestis kui teisteski Ida-Euroopa maades. Suured erinevused on ka põlvkondade vahel: need, kes elasid käskude-keeldude maailmas, kus seksist ei räägitud ega alasti keha lubatud näidata, on hämmastusest, mis tekitas teema vabameelne käsitlemine, ehk juba üle saanud, nooremad aga vist juba tüdinud. Kuid nii kultuurset suhtumist seksi, nagu on prantslastel, ei tasu siinmail veel oodata, sest hüpe keeldude maailmast otse seksiilma toimus liiga järsku ja see sai liiga pikk. Käitumiskultuuri ja erootika mõistmist saab õppida, kuid neid ei saa osta. See, et igal pool müüakse ja näeb tüdrukute seljas seksikaid rõivaid, on vaid seksuaalsuse välispind, erootikani on siit pikk tee käia.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid