Hiina kraapimisteraapia gua sha

Elise Järvik
07.06.2019

 

Kraapimisteraapia gua sha on üks traditsioonilise Hiina meditsiini ravivõtteid, mida siinmail üsna vähe tuntakse, ent millel Hiina meditsiini arsti Rene Bürklandi sõnul potentsiaali on. Mida see endast kujutab ja millal võiks sellest abi olla?

 

 

Tõlkes tähendab gua kraapimist ja sha ägedat haigust, samuti märgib viimane vere seiskumisest tingitud täppverevalumeid. Seega võib gua sha'd tõlkida kui haiguse ärakraapimist, mille käigus võivad tekkida väikesed verevalumid.

"Gua sha eesmärk on kraapida välja patogeen. Seda kasutatakse hästi palju näiteks külmetushaiguste korral, aga samamoodi siis, kui energia on seisma jäänud, ehk valusündroomide korral. Näiteks kui inimesel on seljavalu, kaabitakse seda kohta niikaua, kuni naha alla tekivad väikesed verevalumid, ja selle eesmärk ongi veri paikselt liikuma panna ja patogeen välja saada," räägib Rene Bürkland.

 

Kaelal, turjal ja seljal

Gua sha tegemisel kasutatakse kaabitsat, mis on valmistatud kas mõnest poolvääriskivist, loomasarvest või -luust või plastist. Enne kraapima asumist määritakse vastav kehapiirkond spetsiaalse ravimtaimedest õliga kokku. Kasutada võib ka harilikku massaažiõli, kuid siis on toime pisut nõrgem. Gua sha'd võib teha igas kehapiirkonnas, aga sagedamini tehakse seda kaelal, turjal ja seljal.

Nii nagu kuppude puhul, annavad ka gua sha puhul olulist teavet teraapiajärgsed jäljed. "Vahel tulevad pärast kraapimist mustad täpid, sellised punktverevalumid, vahel tulevad punased, vahel ei tule midagi, vahel jääb see piirkond kahvatu. Mida mustem jälg, seda suurem seiskumine, punane näitab kuumust, kahvatu külma," selgitab arst.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid