Miks suu kuivab?

Kati Paal
03.10.2019

 Kui suus on kõik korras ja niiskustasakaal paigas, suudame nautida söömist ja joomist – elul on mõnus maitse. Kui aga keel ja kurk kuivaks tõmbub, võib see hakata tõsiselt enesetunnet segama. Miks see nii on? 

Sülge toodavad süljenäärmed ja sülje ülesandeks on hoida suu limaskest niiskena ning vähendada suuõõnes leiduvate bakterite ja seente hulka. Sülg on oluline ka söömisel – tänu süljele tunneme toidu maitset ning toidu ja sülje segunemisel saab alata seedeprotsess. Kui kõik toimib, nagu peab, ei pane inimene tähelegi, et sülge toodetakse tegelikult pidevalt. Söömise ajal süljeeritus intensiivistub.  
 

Eakate mure

Sülje puudusest tingitud suukuivus on sage vaevus eelkõige eakamate inimeste hulgas. Suukuivusest ehk kserostoomiast räägitakse siis, kui vaatamata piisavale vedeliku tarbimisele on suus ikka kuiv ja kleepuv tunne. Nii kuiv, et suu limaskest võib jääda lausa igemete-hammaste külge kinni ja põhjustada suus ebamugavustunnet söömisel ja kõnelemisel. Inimene võib tunda pidevat janu, huuled ja suunurgad kipuvad lõhenema, suhu võivad tekkida haavandid. Keel on kuiv, punetav, lõhenenud ja hell. Raske on tunda toidu maitset, keeruline on toitu mäluda ja neelata. Kurk on samuti kuiv ja valulik, mis võib omakorda põhjustada kriipivat tunnet neelus ja tekitada köhaärritust. Kuna sülje vähesuse tõttu suureneb bakterite hulk suus, on tagajärjeks halb hingeõhk, alguse saavad probleemid hammaste ja igemetega. Kuiva limaskesta tõttu ei pruugi suus püsida proteesid, suu limaskestale võib tekkida seeninfektsioon ehk kandidaas. Suukuivus võib inimese elu tõsiselt segada, sest põhjustab nii palju probleeme.  

Pole päris haigus

Kui kuivav suu hakkab elu segama, tasub alati arstiga nõu pidada, sest suukuivus pole haigus iseenesest, vaid kaasneb enamasti mõne probleemi või seisundiga. Seetõttu on tarvis välja selgitada, millest võiks suukuivus tingitud olla. Põhjuseid, miks suukuivus tekib, on väga erinevaid – põhjusest sõltub ka probleemi lahendus ja ravi. Ehkki alati ei ole võimalik suukuivusest täielikult vabaneda, on siiski oluline vaevust leevendada, et vältida suukuivuse tagajärjeks olevate probleemide, näiteks hambaaukude, teket.  

Loe rohkem terviselugusid ajakirjast Kodutohter

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid