Nagu tühjaks pigistatud sidrun
Tekst: Merilin Piirsalu
10.03.2012

Oled tihti väsinud, sulle tundub, et maailmas pole enam midagi huvitavat, ning ka tervis pole päris korras. Selline seisund võib viidata läbipõlemisele. Seetõttu tasub rahulolematuse ilmnemisel kiiresti midagi ette võtta. Mida läbipõlemine endast kujutab ning kuidas sellega toime tulla, selgitab arst ja psühhoterapeut Epp Veski.

Esimesena defineeris läbipõlemist ameerika psühhoanalüütik Herbert Freudenberger, öeldes, et läbipõlemissündroom on energia kulumine, mis tekib vaimsest ja füüsilisest ülekoormusest. See röövib inimeselt energia ja võime probleeme lahendada. Põhjuseks on see, et inimene püstitab endale sageli liiga kõrgeid eesmärke, mida ta ei suuda täita. Samal ajal ei ole ta valmis seda enesele tunnistama, vaid üritab meeleheitlike pingutustega siiski eesmärkideni jõuda. Inimene tunneb end väsinuna, ärritatuna ja üksikuna.

"Läbipõlemine on kroonilise stressi tagajärjel tekkinud jõuetus, tühjus ja tahtetus," ütleb Epp Veski. "Praegusel ajal esineb seda küllaltki palju. Inimene ei jaksa midagi teha, ei taha enam midagi, tunneb end justkui tühjaks pigistatud sidrun. Läbipõlemine ei teki muidugi paugupealt, vaid vähehaaval. Inimene harjub oma seisundiga ega saa ise arugi, et on piiri peal või sellest juba ülegi läinud."

"Naised tunnistavad stressi tundemärke tavaliselt varem, sest nad on üldiselt oma tunnete ja emotsioonidega paremini kontaktis kui mehed," arvab psühhoterapeut. "Naine saab endale kergemini öelda, et on väsinud. Juba sõbrannale kurtmine võib leevendada olukorda. Mehed seevastu tõmbuvad pigem endasse, sest pole ju "mehelik" muresid kurta. Nad uputavad ennast töösse, lasevad auru välja alkoholi abil või tegelevad ekstreemspordiga - see aga ei ole lahendus tekkinud probleemidele."

Läbipõlemist seostatakse tihti ainult tööga, kuid Epp Veski väitel ei pruugi see alati nii olla. Inimene võib läbi põleda näiteks ka abikaasa või lapsevanemana.

Läbipõlemine mõjutab inimest tervikuna
"Läbipõlemine haarab inimest kogu täiega, nii emotsionaalselt, vaimselt kui ka füüsiliselt, sest inimene on üks tervik. Ühe osa kurnatus mõjutab ka teisi," selgitab Epp Veski. "Esmalt saab ta aru, et midagi on valesti. Esimesed läbipõlemise tundemärgid on tavaliselt ärritatus, rahutus ja närvilisus. Tähelepanu on hajevil. Edasi tulevad väsimus, apaatsus ja jõuetus ning otsustamatus. Ei taha enam midagi, miski ei huvita. Inimesel tekib tunne, et keegi niikuinii teda ei mõista. Tekivad unehäired ja vererõhk kas tõuseb või vahel ka langeb."

Ülepinge võib väljenduda veel paljude erinevate sümptomite kujul. Muuhulgas on nendeks ärevus, meeleolu langus, pidev nälg, koormatuse tunne, allergiad, liigesevalud, seedehäired või aeglane paranemine haigustest. Need tundemärgid omakorda võivad olla paljude haiguste esimesed sümptomid ja neile on vaja õigeaegselt tähelepanu pöörata. Korraga esineb neist tavaliselt mõni ning ei ole vaja oodata paljude ilmnemist, vaid abi võiks otsida juba mõne sümptomi puhul.

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid