Närvivalu lõikab nagu noaga

Üllar Ende
22.10.2019
Kas miski närvikanalis surub närvijuure peale, saab kindlaks teha röntgeniga. | Shutterstock

Närvivalusid on isesuguseid. Mõni neist ainult tuikab häirivalt, mõni lõikab nagu noaga.

Kõige rohkem on lugejad teada tahtnud kolmiknärvipõletiku ja roietevaheliste närvide põletiku ning alaseljavalude kohta. Asjasse aitab selgust tuua ja nõu annab neuroloog-taastusarst Vaike Kabel.
Eriti selja puhul, kui näiteks ristluud on kanged ja valutavad, öeldakse ikka: "Mul on närvipõletik." Mida see närvipõletik täpselt tähendab? "Kui närvile midagi peale surub, näiteks mehaaniliselt, tekib turse ja kohalik, mittespetsiifiline põletik. See ei ole selles mõttes põletik nagu mädakolde korral, näiteks haavas või hambajuure all, mida ravitakse antibiootikumidega," selgitab neuroloog-taastusarst Vaike Kabel.
"Närvipõletik tuleb ikka kompressioonist ehk survest tingitud närviärritusest. Kompressioon võib olla põhjustatud närvikanalist endast või mõnest välisest tegurist, näiteks kasvajast, samuti vereringehäiretest. On ka närvihaigusi, mis seda põhjustavad." Dr Kabel ütleb, et seda, kas miski närvikanalis surub närvijuure peale, saab kindlaks teha röntgeniga.  

Kolmiknärvipõletik

Paljud inimesed on hädas kolmiknärvipõletikuga, mis kipub aina korduma. Kõigepealt teeme selgeks, kus kolmiknärv asub. "Kolmiknärv asub näos ning tal on kolm haru: ülemine, keskmine ja alumine. Ülemine on otsmiku piirkonnas, silmade ümbruses; keskmine põse ja oimu piirkonnas ning alumine alahuulel ja sellest allpool. Aeg-ajalt võivad valutada eri harud," tõdeb närviarst.

Loe terviselugusid edasi ajakirjast Kodutohter

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid