Ehkki tselluliit on enamikule meist geneetiliselt kaasa antud, leidub siiski võimalusi selle vähendamiseks või koguni sellest vabanemiseks.
Küsime tselluliidi kohta nõu Rävala Kosmeetikasalongi kosmeetik Pille Mirme-Moosaarelt.
Tuletame meelde: nahk koosneb dermisest ja selle all leiduvast pärisnahast. Tselluliit omakorda koosneb suuremas osas rasvkoest. "Normaalselt peaks rasvkude püsima kenasti naha pindmiste kihtide all. Ent tselluliidist vallutatud piirkondades venitab rasvkude naha võrkja struktuuriga sidekudet ja ilmub nähtavale," ütleb Pille Moosaar. Sellisel juhul kaotab nahk oma sileda pinna ja muutub ebatasaseks, meenutades apelsinikoort.
"Kõik sõltub inimesest, mõnel on sidekude hästi tugev. Temal on seesama rasv naha all, ent see ei paista välja," võrdleb kosmeetik.
Rasvkude on küll sama, aga väljendub eri inimestel eri kehapiirkondades erinevalt. Tselluliidi tegelike tekkepõhjuste üle vaieldakse tänini. Tõenäoliselt on selle tekkes süüdi stress, hormonaalse tasakaalu ja ainevahetusega seotud muutused ning siseorganite (seede- ja erituselundite) halb töö. Rasvkoes võib peituda kerge põletikuline seisund ja selle ainevahetus erineda normaalsest rasvkoe omast.
Miks naistel, miks puusadel?
"Põletikuseisundile viitab seisundi nimi – ladina keeles cellulitis, mille -itis-lõpp tähendabki põletikku," seletab Pille Moosaar. Ta lisab, et paljudel muutub tselluliit valulikuks ja tundlikuks, mis omakorda annab märku sellest, et koed ei ole enam terved.
Tselluliidipiirkondades võib sageli märgata ka vedeliku kuhjumist kudedes, mis muudab naha veelgi muhklikumaks. Ka kudede verevarustus on nõrgenenud. Nõrk vereringe aga põhjustab vedelikku koguvate ainete lisandumist tselluliidipiirkonda. Vedelikupeetus ja tursed takistavad omakorda vereringet, kudede hapnikuomastamist ja lümfiringlust. "Nõiaring ongi sulgunud. Sellel foonil tekivad väga kergesti ka kapillaarilaiendid. Kerge põletikuline seisund võib veel ka omakorda sidekudet nõrgestada, nii et tselluliit lisandub."
Miks tselluliit koguneb eeskätt just reitele ja puusapiirkonnale? Kuna nendes kohtades on rasvarakud suuremad ja rasva põletavad hormoonid ei mõjuta neid sama efektiivselt kui mujal. "Naistel on loodus ette näinud, et kõige suuremad rasvavarud kogunevad just nendele aladele," nendib kosmeetik.
Miks aga meestel tselluliiti ei ole, ehkki pakse mehi leidub küllaga? "Põhjuseks on just meeste sitke ehitusega sidekude, mis rasvarakke naha all ohjes hoiab."
Loe edasi ajakirjast...