Sõber on sinu nägu

Siiri Lelumees
06.02.2019

 

Sõprus võib aastatega aina tugevneda – sõpradel on suur mõju meie tervisele ja üldisele heaolule. Isegi meie ajutegevus hakkab sõprade omaga sarnanema!

 

 

Teadlased on palju uurinud paarisuhte ja pere mõju meie tervisele ja leidnud, et õnnelikus kooselus olevad inimesed on tavaliselt nii vaimselt kui ka füüsiliselt paremas olukorras kui nende õnnetumad kaaslased. Huvitaval kombel on vähem tähelepanu saanud meie suhted sõpradega, kuigi hiljutised uuringud on tõestanud, et sõbrad võivad meie tervisele isegi paremini mõjuda kui harmooniline pereelu. Põhjuseks võib olla asjaolu, et kuigi peresuhtes võib olla palju õnnelikke hetki ja küllaga häid tundeid, on seal ka tõsiseid muresid, negatiivseid tundeid ja üksluist suhtlemist.

 

Vanusega sõprade tähtsus kasvab

Noorena ümbritseb meid tavaliselt palju inimesi, keda peame oma sõbraks. Mida aeg edasi, seda vähem sõpru meil on. Samal ajal muutuvad need vähesed sõbrad, kes ajahambale vastu on pidanud, meile üha tähtsamaks: nad mõjutavad isegi meie tervist!

Üks laiaulatuslik uuring, mis hõlmas peaaegu 280 000 inimest 100 riigist, näitas, et vanemas eas on sügav sõprussuhe parem õnne- ja tervisenäitaja kui peresuhe: sõbrad aitavad meil olla õnnelikumad ja tervemad. Üks uuringu korraldajatest, psühholoog William Chopik, kinnitab, et sõprussidemed muutuvad meile ajaga aina olulisemaks: "Paar head sõpra võivad meie tervisele ja üldisele heaolutundele mõjuda suurepäraselt. Oma aega tasub pühendada nendele sõpradele, kes teevad meid õnnelikuks."

 

Sõber peab päriselt meeldima

Teadlased leidsid, et sõbrad mõjutavad meid mõlemat pidi. Uurimisalustel oli rohkem kroonilisi haigusi siis, kui nende sõbrad põhjustasid pingeid ja probleeme, ning nad tundsid end õnnelikumana, kui neil oli sõprade toetus. Nii ongi loomulik, et aastate jooksul hoiame sidemeid nende sõpradega, kes meile tõesti meeldivad ja kes panevad meid ennast hästi tundma. Need, kes seda ei tee, lükatakse kõrvale ja unustatakse.

Sõbrad võivad emotsionaalselt aidata ka neid inimesi, kellel pole elukaaslast või kes ei oska hädas olles pereliikmetelt abi küsida või kes ei saa oma perelt piisavalt tuge. Samuti aitavad sõbrad leevendada üksildust pärast rasket kaotust või leida suhtlustuge pensionile jäämise järel.

"On tehtud ka mõned uuringud, mis näitavad, kui tähtsad võivad sõbrad olla vanemas eas. Kõik need uuringud kinnitavad, et sõprussuhted annavad meie igapäevase õnnetunde ja võimaliku eluea kohta paremaid vihjeid kui suhted elukaaslase ja perega," selgitab William Chopik. "Sõprussuhteid on sageli raskem pika elu jooksul jõulisena hoida. Aga kui sõprus on ajahambale vastu pidanud, siis teame, et see on pingutust väärt – meil on, kelle poole saame alati abi ja nõu saamiseks pöörduda. Sõber on just see inimene, keda oma ellu soovime."

Loe edasi ajakirjast...

Sarnased artiklid