Tülitse arukalt ja ausalt

Maria Torm
01.02.2018

 

Tülitsemine on täiesti normaalne paarisuhte osa, aga ainult niikaua, kuni suudad seda teha viisakalt ja põhjendatult.

 

 

Kas partnerile tuleb kohe andeks anda, kui ta sind vihaseks ajab? Sellega pole mõtet kiirustada, väidavad teadlased. Tõsine tülitsemine – selle asemel et tundeid viisakalt alla suruda – võib suhteid pikas plaanis hoopis tugevdada, näitab hiljuti teadusajakirjas Personality and Social Psychology Bulletin avaldatud uuring.

Elu näitab, et vaikides kannatavaid kaaslasi kohtlevad nende partnerid pidevalt halvasti. Seevastu ausalt vihane ja end kehtestav kaasa mõjub ligitõmbavalt ja äratab enda vastu lugupidamist. Kuidas aga tülitseda nii, et suhe liialt kannatada ei saaks? Kuidas liiga teravat keelt vaos hoida ja rääkida asjadest objektiivselt?

 

  1. Pea maha dialoog iseendaga

Enne kui probleemi tõstatad, tuleks see enda peas selgeks mõelda: kas sa üldse oled kindel, mis täpselt sind kooselus ärritab? Kui sind häirib näiteks kaaslase välimus, tuleks mõelda, ehk on põhjuseks hoopis tema hügieeniharjumused. Mõtle ka järele, kas sul endal on sellega kõik korras.

Tee endale selgeks, mis on sinu jaoks selle tüli põhiküsimused, ja keskendu ainult nendele. Keegi ei talu süüdistusi täis pikitud sõnalaviini, aga kui suudad olla konkreetne, võib vastaspool su ära kuulata.

Kui tunned, et sa ei suuda teemat ilma ärritumata üles võtta, kirjuta probleem paberile – nii on sul aega oma sõnu vormida. Negatiivsete tunnete taga peituvad tavaliselt vajadused, mis teine on jätnud tähelepanuta. Juba üksnes probleemi kirjeldamisest võib palju kasu olla: see rahustab su maha ning sunnib asju konkreetsemalt ja objektiivsemalt vaatama.

Loe edasi ajakirjast...

 

Sarnased artiklid