Võimalus olla noor ja vajalik

Tekst Mari Levo
17.02.2008

 

Igale inimesele on antud
üks kord olla noor,
kuid ta ise valib aja selle jaoks.
Sellest Paul Ariste ütlusest on saanud Tallinna Reumaühenduse moto.

Professor Ariste sõnastatud mõtte on Tallinna Reumaühenduse liige Asta Põldmäe ühenduse logiraamatus lahti seletanud nii:
Selles on usku, et võime meile saatusest määratud hüvet – neist suurimaid on noorus! – kasutada millal tahes ning igal inimesel on tingimata oma osale õigus.
Reumatoloogilisi haigeid ühendav terviserike on visa, raske ja alatiseks jääv, pole selge, mis on aastate toodud, mis haiguse käänak. Kuid ei saa jääda alistunult ootele, vaid tuleb sammuda tuulde ja vihma, küsimata salalikest jääkonaraist, tundetuist jalgadest, sõrmedest, mis pillavad võtmed peost. Nihutame eemale Valu piiri ....või nihutatakse seda meie suunas!
Tallinna Reumaühenduse liikmeskond ja nende juht Maire-Liis Hääl on valinud võitluse.
Kui noorus ja võitlus on üks, siis on nad valinud ka nooruse.

Tänuväärt töö
Lõppenud aasta detsembris tunnustas Eesti president Toomas Henrik Ilves Tallinna Reumaühenduse esinaist Maire-Liis Häält pikaajalise vabatahtliku töö eest reumatoloogiliste haigete hüvanguks ning raamatu eest “Reumatoloogiliste haigete eluga toimetulek ja ravi kättesaadavus Eestis”.
Reumaliidu liikmeskonda kuuluvad kroonilised luu- ja liigesehaiged, meditsiinitöötajad ning hea tahte inimesed, kes on mures reumatoloogiliste haigete tervise pärast. Kroonilised luu- ja liigesehaiged on seda haigust põdenud keskmiselt 20 aastat. Olukorra tõsiduse hindamiseks Eestis puuduvad konkreetsed andmed. Seepärast on Tallinna Reumaühenduse esinaise Maire-Liis Hääle eestvedamisel aastail 2005/2006 läbi viidud üleeestiline uurimus pikaajaliste haigete sotsiaal-majandusliku toimetuleku selgitamiseks erilise väärtusega. Uurimuse kokkuvõte ilmuski 2007. aasta jaanuaris trükisena “Reumatoloogiliste haigete eluga toimetulek ja ravi kättesaadavus Eestis”.
Raamat toob välja konkreetse situatsiooni Eestis diagnooside ja vanuse lõikes, näidates, mida tähendab elada kümneid aastaid kestva ühiskonnale ja põdejale majanduslikult kuluka haigusega.
Uurimus sai teoks ja kaante vahele suuresti tänu reumatoloogia emeriitprofessori Reinhold Birkenfeldi ja sotsioloog Virve-Ines Laidmäe toetusele ning Eesti Reumaliidu kõikide liikmesorganisatsioonide, eriti Noorte Reumaliidu liikmete aktiivsele kaasatulemisele, koostöövalmis meditsiiniõdedele, perearstidele ja reumatoloogidele.

Edasi loe ajakirjast...

Sarnased artiklid