Epp Kärsin: "Armastus päästab maailma"

Greta Kaupmees
05.02.2019
Epp Kärsini sõnul on inimene, kes ei julge väljendada oma soove, alati õnnetu. | Kaspar Saaremets

Oma kogemustele tuginedes teab kogemuskoolitaja Epp Kärsin, kui suur potentsiaal on puudutustel tervendada oma kaaslast ja iseennast. Teineteise jaoks tuleb aega võtta.

Epp Kärsin (39) leiab, et kui noored saaksid seksist ja lähisuhtest juba varakult siira ja ausa ülevaate, oskaksid nad oma elus teha õigemaid otsuseid ning kogeda rohkem rõõme ja naudinguid. "Seks ei ole ju pelgalt laste tegemiseks. See on suhte vundament ja annab meile tiivad ning tugeva tervise. Rahuldatud inimene on heatahtlik, rõõmus, sõbralik ja ühiskonnale kasulik," ütleb Epp.

Tema massaažikoolitus, mis on juba mitu aastat täiskasvanud meeste ja naiste seas suur hitt, on kokku pandud isikliku kogemuse ja tuhandeid aastaid vana tantrakunsti põhjal. Epu ema oli 1990. aastatel raamatulevitaja ja tänu sellele sattusid ta kätte ka mõned asjakohased raamatud. "Lugesin juba tol ajal seksuaalenergia kohta. Šivad ja šaktid, tantra – kõik, mis mind huvitas, oli mulle kättesaadav. Paraku esimene vahekord polnud see, mida ma raamatust olin lugenud. Mõtlesin, kuidas saab nii, et see, mis minu kogemus oli, pole üldse see, mida raamatus kirjutatakse – nagu öö ja päev.

Loomulikult hakkasin ise end rohkem tundma õppima, mul on olnud erinevaid suhteid ja tagantjärele võin öelda, et need head naudingud said alguse sellest, kui õppisin oma keha tundma. Ma tunnen oma keha iga millimeetrit, aga ühiskonnas on see olnud ju tabu," räägib Epp ja tunnistab, et teadlikkus seksuaalsusest on temas iga aastaga kasvanud. Tuhandeid inimesi koolitades on ta ka ise õppinud; talle on öeldud, et ta võtab ära häbi, nii et inimesed lasevad oma seksuaalsuse vabaks. "See ei tähenda seda, et nad võtavad ühe, teise ja kolmanda partneri, vaid et nad julgevad hakata end magamistoas rohkem avama kaaslasele, julgevad rohkem hakata rääkima, julgevad minna teemadesse, mis muidu on olnud väga intiimsed ja isiklikud ning varjul."

 

Soove tuleb selgelt väljendada
 

Epp on omas elemendis, kui ta saab rääkida naudingutest, armastusest ja suhetest. Ta kerib end oma koolitusruumi diivanile mõnusalt istuma, rüüpab tassist teed ning jutustab oma lemmikteemal, aeg-ajalt vestluspartneri kätt kergelt puudutades ja sügavalt silma vaadates, justkui otsides kinnitust, kas tema jutt pärale jõudis. Hämaras, sensuaalse valgusega toas on Epu hääl kui soe ja kerge kevadtuul, mis puudutab mahedalt ja malbelt. Epp paneb ennast kuulama, kui väljendab end ilma valehäbita julguse ja siirusega, rääkides paljude jaoks endiselt tabuteemaks olevast seksuaalsusest.

Epu peamine sõnum ongi see, et oma soove tuleb selgelt väljendada. "Näiteks mehed ei saa ümbernurgajutust aru," lausub ta, kinnitades, et tuleb öelda otse, kuid kenasti.

Omavaheline suhtlus, sealhulgas füüsilise puudutuse kunst, viib seksikoolitaja sõnul suhte uuele ja kõrgemale tasandile, kus kasvab teineteise mõistmine, usaldus ja intiimsus ning ka lugupidamine üksteise vastu.
"Mina ei ole see, kes ütleb, kuidas on õige. Tõde on sinu enda sees. Ära kuula ühtegi sõpra, sa tunnetad ära, et sina ise oled kõige targem! See, mis ühele sobib, ei sobi teisele.
Meil on kontakt iseenda sisemaailmaga ära kadunud, alati arvame, et keegi teine kuskil teab rohkem. Ma ei ole jumal, ei ole mingi seksiguru, mulle lihtsalt endale seks meeldib ja räägin asjadest enda keha kogemuste varal. Olen ka öelnud, et te ei pea kõigega nõustuma, aga võtke see osa, mis teid kõige rohkem kõnetab," selgitab Epp sissejuhatuseks.

 

Rutiinimurdja saab lustlikuma elu
 

Sageli on pikaajalised suhted kaotanud oma sära, ollakse füüsiliselt kauged ja rutiinis kinni ega osata leida teed, kuidas aktiivset suguelu taastada. Intiimseks läheduseks pole tänapäeva pöörase töötempo ja pere kõrval enam kohta, aega ega õigupoolest tahtmistki. Ent Epp teab, et aega tuleb võtta, kasvõi kord kuus mõned tunnid, et ainult teineteisele pühenduda. Tema sõnul on rutiinist väljamurdjatel lustlikum elu ja ka parem tervis.

Kogemuskoolitaja toob näite, et hiljuti tegi kondoomitootja Durex uuringu seksuaalselt aktiivsete täiskasvanute seas, et saada vastust küsimusele, kas mehed ja naised jõuavad orgasmini võrdselt. Lausa 81 protsenti uuringus osalenud naistest tunnistas, et nad ei jõuagi vahekorras ülima rahuldustundeni; 56 protsenti naistest tõdes, et neil on ebamugav rääkida oma partnerile, mis aitaks neil orgasmi kogeda, ning 38 protsenti naistest leidis, et infot, kuidas orgasmini paremini jõuda, on vähe. Sellest algavad Epu sõnul paljud emotsionaalsed ja lõpuks ka füüsilised pinged, mis viivad depressiooni ja haigusteni.

Epp on võtnud oma südameasjaks infot kõigile jagada. Ta annab nüüd ka koolides seksuaalõpetuse loenguid. "Seksuaalsus on meis kõigis olemas ja holistiline seksuaalharidus võiks olla juba viienda-kuuenda klassi õppekavas kergemal moel ning keskkoolis täiesti avameelne," leiab naine, kes räägib noortele avameelselt seksist ning ka porno kahjulikust mõjust.

Õnneks eestlased aina rohkem harjuvad mõttega, et tegelikult see, mis toimub magamistoas, ei olegi midagi sellist, mida peab tegema pimedas ja teki all. "Üks on naudingute pool, teine on mehe ja naise vaimse tervise pool. Sealt saab paarisuhtes kõik alguse: kuidas mees ennast tunneb, kuidas naine teda vaatab ja vastupidi," ütleb Epp.

 

Vanemad annavad lastele eeskuju
 

Paljudes kodudes võib lastel puududa eeskuju, milline on toimiv ja harmooniline paarisuhe mehe ja naise vahel. Samuti on vanematel ilmselt ebamugav lastega seksuaalsetel teemadel rääkida. Epp on öelnud, et luges juba varases nooruses seksiraamatuid ning kogemused on tulnud enda keha tajumise kaudu. Palju oli abiks ka tema vanemate omavaheline suhtlus, mis oli hea eeskuju.

"Mina võin oma ema ja isa poole vaadata ja öelda, et nemad olid head eeskujud. Nemad olid kodus selline paar, et kui ema kudus või heegeldas, siis isa alati mudis tal kaela ja õlgasid, tegi talle musi ja kallistas. Meie lapsepõlv möödus nii, et nägime ema ja isa vahelist armastust, see oli ilus ja puhas. Eks igas abielus käivad asjad üles-alla, aga kõige selle taustal oli austus ja lugupidamine teineteise suhtes. Ma olen seda eeskuju püüdnud ka ise järgida," meenutab Epp ja lisab, et lähisuhted on meie parimad õpetajad.
"Alati olen naistele öelnud, et kui kasvatate poega, siis kasvatage ta sellises vaimus, et see naine, kes kunagi teie poja endale saab, vaatab teile alt üles ja on teile ülitänulik, sest sellist meest, kes kohtleb oma naist kui printsessi, on kasvatanud kuninganna."

 

Tuleb teada, mida tahad, siis saad seda
 

Paarisuhe nõuab ka enda piiride kehtestamist ja õppimist, kuidas välja öelda, mis on sulle tähtis, mis sulle sobib ja mis mitte. Epu sõnul on inimene, kes ei julge väljendada oma soove, alati õnnetu. Tihti juhtub suhtes nii, et on haiget saadud, kui on oldud avameelne, ja siis jäetaksegi osa asju enda teada või eeldatakse mingeid asju, mis endale tunduvad enesestmõistetavad.

"Mehed on öelnud, et kunagi rääkisin, naine kuulas ja tundus, et isegi mõistab, aga vihahoos ütles kõik need asjad välja ja nüüd on kriips peal, mina enam ei räägi. Usaldus on kadunud," selgitab koolitaja. Palju takistusi tuleb ka piiravatest mõttemustritest, näiteks et mehed ei nuta, mehed peavad olema tugevad. Tegelikult on mehed Epu sõnul väga hellad.

Juba purunemas või kriisis suhet annab päästa aga ainult siis, kui mõlemad seda tahavad. Kui üks tahab, kuid teine ei taha, siis ei ole võimalik seda kaevu uuesti veega täita. Esmane nõuanne, mida Epp tavaliselt oma koolitustel naistele annab, on see, et kui suhtes on kriis, tuleb rääkida oma mehe, mitte sõbrannadega. Mees pole vahel võib-olla arugi saanud, et on midagi viga, et naine pole millegagi rahul, sest mehed ei saa vihjetest aru, nad ei loe ridade vahelt. "Ütle mehele otse, mis oli, mis toimus ja mida tunned. Alati tuleb abi otsida enne, kui probleem üle pea kasvab. On olemas kõikvõimalikud teraapiad, pereteraapiad, väga toredad terapeudid ja psühholoogid," kinnitab Epp.

 

Kriis tekib, kui pole teineteise jaoks aega
 

Meie kehaline ja vaimne heaolu ning ka tööl hakkamasaamine on tugevalt seotud paarisuhtega ja sellest mõjutatud. Suhe ei saagi olla üks sirge tee, sest elus on tõuse ja langusi, aga probleemide korral tuleb need õigel ajal lahendada. Epp selgitab suhte dünaamikat ja toob näite, et kui mees ja naine saavad kokku, on neil lõputult üksteise jaoks aega – romantilised vestlused, jalutuskäigud, küünlavalgus, muusika ja armastuse ruum, kus ollakse koos... Aga siis tuleb elu vahele. Tuleb üks laps, teine, kolmas, neljas, vahest ka viies. Mõni mees on öelnud, et ei mäleta, millal ta naisega viimane kord romantilist nädalavahetust veetis.

Ja kui naine tuleb pärast tööd koju, on väsinud, kodu on must, sassis, kõik on tegemata, ta kraamib ära, mees on juba tund aega süganud end mõnusasti, jõuab magamistuppa, siis ta ei taha enam seksida, sest on kurnatud. Peamiselt tekibki kriis sellest, et meil pole enda ja teineteise jaoks aega.

Epu sõnul on lahendus lihtne. Tuleb paluda abi, öelda: "Kallis, teeme koos, saame varem tehtud ja meil on rohkem aega teineteise jaoks." Rahulikult, hellalt, malbelt väljendades ei saa mees ei öelda. Ja magamistoas tegutsedes on tähtis kõike mõtestatult teha, olla täielikult kohal. Kui natuke sipsid ühte, teist ja kolmandat, siis ei saagi õiget naudingut.

"Meie peopesades on südame projektsioon ja see puudutus, kui me kallistame või silitame, paitame hellalt, peab olema sada protsenti kohalolekuga. Mõni inimene ei oskagi vaikuses olla, kogu aeg peab mingisugune trall käima – telekas, raadio, muusika –, sest ta kardab vaikuses olla, sest vaikuses tulevad tema seest üles need asjad, mida ta on oma sügavatesse hingekihtidesse ära peitnud. Sellepärast ongi naistel hea käia tantsimas, tantsida paljajalu vihmas või kodus koristades," soovitab seksiekspert. Ta soovitab olla kohal igas tegevuses ja nautida elu täiel rinnal. Meil ei ole palju vaja, kui me teeme seda täie pühendumisega, olgu see söögi, seksi või ükskõik mille muu nautimine oma elus.

 

Vanal tuleb lasta minna
 

"Tahaksin, et kõik inimesed, kes on suhtes, ka reaalselt mõtleksid, kas nad on praegu selles suhtes, mis teeb neid inimesena paremaks, või on nad inimesena iseennast ära kaotamas. Kui oled õnnetu, siis hävitad sellega iseennast ja partnerit. Lase ta vabaks, lase tal minna... Ühiskond oleks kordades parem, kui me poleks sellistes õelates ja kibestunud, oma aja ära elanud suhetes," usub Epp, leides, et probleeme saab vältida juba eos ja seda kolmandat, neljandat, viiendat meest või naist poleks, kui inimene ennast tunneks ja teaks, keda ta enda kõrvale vajab. Pahatihti alustataksegi suhteid sellelt pinnalt, et ollakse õnnetu ega taheta olla üksinda.

Peale kontakti iseendaga on vaja luua hea kontakt ka kaaslasega. Epp toob näite, et kui mees on süvenenud telekanalisse, siis ei aita, kui naine hõikab köögist midagi. Mees ei kuula, kuigi ta võib midagi vastata – ta tegeleb edasi oma asjadega ja hiljem ütleb, et pole sellest kuulnudki. Naine vastu, et kuidas ei ole, ma ju rääkisin sulle... Ja nii tüli algab.

Epp õpetab, et tuleb minna, silitada, paitada, öelda kallis ja vaadata silma sisse, füüsiliselt luua kontakt ja siis rääkida jutt ära ning küsida, kas teisel jäi meelde, mida te just rääkisite. "Viskad veel nalja selle üle. Siis mees peegeldab tagasi, kuidas tema asjast aru sai, ja kõik läheb hästi."

Epp tunnistab, et ta enda suhted ja partnerid on olnud tema suurimad õpetajad. "Esimene suhe läks... Ei saa öelda, et aia taha. Olen abielus olnud ja lahutatud, nüüdseks on meil väga armas kärgpere," räägib ta ja lisab, et on jätnud minevikuasjad ja varjud seljataha, nad mõlemad vaatavad näoga päikese poole. Nad on aru saanud, et kui mõlemad lapsevanemad on õnnelikud, siis on ka lapsel hea ja tore olla.

Epp ütleb, et ei tohigi mõelda, et lahutusega ollakse kuidagi ebaõnnestunud. Kas see oleks siis parem, kui lapse pärast, hambad ristis, koos elatakse? Mida sellega lapsele õpetatakse? "Laps ju tajub energeetiliselt väga hästi ära, missugune suhe vanematel tegelikult on. Meie laps on ise tagantjärele öelnud, et emme, mul on praegu palju parem, saate issiga palju paremini läbi, issi on õnnelik, sina oled õnnelik ja kõik ongi hästi. Ta on nüüd 11-aastane."

Mida rohkem näitame ise hoolivusega eeskuju, seda suurema südamega lapsed meie peres kasvavad. "Väga palju mustreid võtame just kodust kaasa – suurimad mõjutajad on meie kõige lähedasemad inimesed. Kõige lähedasematele inimestele tehakse alati ka kõige rohkem haiget, sest teame, et nad armastavad meid niikuinii. Me kõik oleme inimesed, eksime, õpime oma vigadest. Olla iga päev kasvõi killuke parem, kui olid eile, on väga ilus mõte," sõnab Epp.

 

Uuele tuleb aega anda
 

Epu soovitus paaridele on rääkida enne leibade ühte kappi panemist päris ausalt, mis sulle sobib, mis mitte. Tuleks kasvõi arutada läbi kõik need olukorrad, mis võivad tekkida, et kui ostetakse koos maja või üüritakse korter, kes maksab arved; kui minnakse reisile, kes ostab lennupiletid. Kui neid asju läbi ei räägita, siis naine võib-olla pärast solvub, kui mees ütleb: "Mina ostsin endale pileti ära, osta sina ka".

Mõnele mehele on oluline kõike jagada, aga mõnele on tähtis, et naine on iseseisev. "Kui läheme suhtesse nii, et hakkame eeldama, on see kõige hullem asi, mis olla saab. Ära eelda mitte kunagi mitte ühtegi asja – küsi ja räägi. Kindlasti on hea suhte alus see, et räägime läbi kõik alates lapsepõlvest: hirmud, ebaõnnestumised, fantaasiad, unistused, soovid..."

Mitte mingil juhul ei soovita Epp ummisjalu suhtesse tormata, peaasi et ei peaks üksi olema. Ta ütleb, et kui tema peaks olema valiku ees, kas olla üksinda või kehvas suhtes, siis pigem oleks üksinda. Kehv suhe on see, kui tunned, et sinust ei peeta lugu, kui on vaimset terrorit. Kehv suhe on ka see, kui oled õnnetu, kui silm ei sära, kui inimene ei naera enam ja saadab lihtsalt oma päevad kuidagiviisi hommikust õhtusse. Kehv suhe on see, kus mees või naine või mõlemad on alkohoolikud. Kehv suhe on ka see, kui üks teise vastu kord käe tõstab.

"Mul on olnud kunagi üks selline juhtum, kus üks kord on tõstetud kätt, üks kord on korralikult raputatud, nii et mul olid verevalumid käte peal, ja see oli esimene ja viimane kord, pakkisin oma asjad ja järgmiseks päevaks olin läinud. Ei lase sel enam juhtuda. Armastan ja austan end niivõrd palju, et ma ei ole sellises suhtes," jagab Epp oma kogemusi ja märgib, et ta teab, kui raske seda tegelikult teha on. Ei ole lihtne, et võtad oma asjad ja astud minema, eriti kui on ühised lapsed ja vara. Ka vaimset terrorit taluvad tema sõnul paljud just seetõttu et ei taha loobuda mugavast elust.

"Vaimne terror on nagu aeglane surm – iga päev sured, uuesti ja uuesti, ja sinu sees polegi ühel hetkel enam elujõudu. Ühel hetkel on sul sügav depressioon, ühel hetkel on eluisu otsas, aga sa ei julge sellest isegi kellelegi rääkida, sest fassaad on ilus. Vaimset terrorit oskavad teha nii mehed kui ka naised, näiteks naised võivad vaimse terroriga teha mehest impotendi. On tohutu hirmu-, häbi- ja ohvrienergia. Inimesed lasevad teha endaga selliseid asju.
Mida rohkem on aga eneseteadlikkust ja tarkust, seda rohkem julgeme usaldada elu ja oleme õnnelikud ja paremad inimesed." Epu sõnul on vaja eelkõige iseennast armastada, siia armastavad sind ka teised. Ja armastada tuleb end sellisena, nagu oled. Kui iseendaga ja paarisuhtega on probleem, hakkavad paratamatult ka tervisehädad kimbutama.

 

Seks on parim ravim
 

Epp ütleb, et tema saab kohe aru, kuidas inimesel magamistoas läheb. Rahuldamata naised, kes pole ammu head seksi saanud, on tema arvates üks suur häda ja viletsus. Inimene, kes on tööseltskonnas väga õel, vastik, klatšimoor, on tihtipeale rahuldamata sugueluga. Meestega on samamoodi: väga pikalt hästi keerulises suhtes olles lähevad nad pingesse, lõpuks võivad muutuda ka vägivaldseks, võivad olla täielikud türannid. Kui nad satuvad olema ettevõtete juhid, siis kõik, kes on nendest allpool, saavad terrorit tunda.

"Meestel võib eesnäärmeprobleemide põhjusi otsida ka ebaregulaarsest või puuduvast suguelust. Naised, kellel on ebaregulaarne suguelu, kannatavad samuti tervisehädade käes. Kui aga ollakse heas naudinguterohkes suhtes, on inimesed naeratavad, toredad, sõbralikud, abivalmid ning kõik asjad tööl ja kodus kulgevad suurepäraselt, pisiasjad ei oma nii suurt tähtsust ja mured leiavad kiirelt lahenduse," kirjeldab Epp voodielu olulisust.

Kvaliteetseks ja heaks teeb seksi pikk eelmäng ja täielik pühendumine teineteisele. "Kui aega on vähe, siis võiks vähemalt üks kord kuus luua armastuse ruumi, kus ei ole lapsi läheduses, kus oled ainult koos oma partneriga, teil ongi küünlad, muusika, naudite iga hetke. Käite koos saunas või duši all, naine peseb mehe seebivahuga pealaest varbaotsteni ja vastupidi. Siis naine võtab kehakoorija, koorib.

Olen meeste käest küsinud, kas teid on kooritud, üks mees ütles, et jah, rahalises mõttes küll. On mehi, kes ei tea, mis on kehakoorija. Sellega teete keha üle, kuivatate ja teete kookosõliga üldmassaaži ja sealt edasi juba muid massaaže. Seks ei ole mõttetu rapsimine, vaid tõeline kohalolu igal sekundil," õpetab seksikoolitaja.

Meeste erektsiooniprobleemide, enneaegsete seemnepursete, naiste menstruatsioonivalude, valulike vahekordade ning paljude muude probleemide korral aitab partneri hell suhtumine, läheduse loomine ning massaaž. "Meie käed on suurimad armastuseenergia jagajad, selles on vägi ja tervendus. Kasutage seda ja õppige tundma iseennast ning partnerit puudutuste imelise kunsti kaudu ja teie elus on palju rohkem naudinguid."

Sarnased artiklid