Kas ka pärast pensioniiga on võimalik kaalust alla võtta?

Kodutohter
02.10.2022
Shutterstock

Kui kaalu on selgelt liiast, peab seda tõepoolest langetama.

Kui kaalu on selgelt liiast, peab seda tõepoolest langetama, kuid seda tuleb teha väga aeglaselt ja näljatunnet vältides. Vanemas eas võib kerge nn polster olla isegi kasuks. Ülikõhnad vanainimesed kipuvad kergemini kukkuma ja luid murdma. On olemas lausa meditsiiniline termin "habras eakas"

Tegelikult on pärast pensionile jäämist aega tervislikele eluviisidele rohkem tähelepanu pöörata. Samuti on oluline jälgida, et menüüs oleks piisavalt valku. Mida vanemaks saad, seda ettevaatlikum pead olema, et kaalulangetamine ei koormaks ainult lihaseid.


Mis siis, kui kaal langeb iseenesest?
Kaalulangus toimub sageli seoses haigustega. Sel juhul koormab kaalu langetamine tavaliselt lihaseid ja võib isegi lühikese aja jooksul nõrgendada võimet tõeliselt salakavalalt tegutseda.
Seletamatu kaalulangus on märk sellest, et peaksite pöörduma arsti poole. Mäluhaigusele ja paljudele rasketele haigustele on iseloomulik kaalulangus ning seetõttu küsib arst eakatelt sageli, kas nad on viimastel kuudel kaalust alla võtnud. Soovitatav on jälgida kehakaalu kodus.

Kuidas süüa tervislikult, kui toit ei maitse?
See on kaheksakümneaastaseks saamise tavaline sümptom. Kergemat isukaotust seostatakse vanusega. Maos, soolestikus ja soolehormoonides tekivad loomulikud vananemisega seotud muutused, mis nõrgendavad söögiisu.
Toiduportsjonite vähendamine ja vahepalade vähendamine toimub tõesti märkamatult. Siis peaks toit olema energia- ja valgurikkam. Kvaliteetsed rasvad ja õlid annavad toiduportsjonile kergesti lisaenergiat.
Kui söömine on väga ebameeldiv ja sellega kaasneb iiveldustunne, tasub uurida, kas põhjuseks on näiteks ravim. Mõnikord võib sümptomi taga olla mõni muu probleem. Kui söömine on tõesti raske, peate selle välja selgitama.
Mõnda väärtust on hea aeg-ajalt kontrollida, sest eakatel on need puudulikud: aeg-ajalt on hea kontrollida B12-vitamiini, D-vitamiini ja raua väärtusi. Väärtusi pole vaja jälgida isegi iga-aastaselt, kui need püsivad heal tasemel.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid