Kas seesamiseemned on liigestele kasulikud?

Kodutohter
17.06.2024
Shutterstock

Seesamiseemned on kasulikud ja väärtuslikud toidulaua mitmekesistamiseks.

Luude ja liigeste toetamiseks on olulised seesamiseemnetes olevad mineraalained: kaltsium, mangaan, raud, tsink ja vask. Vask on vajalik just mitmete sidekoevalkude sünteesimiseks ning luude normaalseks arenguks. Seemnete toimet tugevdavad veel neis sislduvad E-, B₂- ja B₆-vitamiin.

Kuna seesamiseemnetes on kasulikud küllastumata rasvhapped, on nad head südame tervisele. Lisaks on neis kahte kasulikku kiudainet: sesamiini ja sesamoliini, mis kuuluvad ligaanide hulka. Need alandavad kolesteroolitaset ja aitavad vältida kõrget vererõhku.

Seesamiseeneid peetakse ka üldise vananemise aeglustajateks, mälu hoidjateks ja seedimise korrastajateks.

Seesamiseemned on väga väga õlirikkad ning õli moodustab väikese seemne kaalust üle poole. Seesamiõli sobib suurepäraselt praadimiseks ega rikne kiiresti. Õli suurendab seemne energiarikkust ning 2 sl seesamiseemneid annab 300 kilokalotit, ning on seega paras energiapomm.

Seesamiseemned on kasulikud, kuid neist ei maksa oodata erillist ravitoimet. Eelkõige on neil kulinaarne väärtus, neist tehakse halvaad, hummust ja kasutatakse küpsetamisel. Kuna seesamiseemned on väga energiarikkad, siis väikeses koguses seemneid ja neist valmistatud tooteid rikastavad toidulauda ja on tervisele kasulikud.

Sarnased artiklid