Kas šokolaad tekitab sõltuvust?

Kodutohter
23.11.2023
Shutterstock

Viimased uuringud on näidanud, et ükski toiduaine eraldi sõltuvust ei tekita.

Kuid söömine ise võib sõltuvust põhjustada küll. Täpsemalt satub inimene sõltuvusse heaolutundest, mis söömisele järgneb. Tihti otsitakse seda tunnet just toiduainetest, mis sisaldavad rasva, suhkrut ja piima, nagu šokolaad ja jäätis. Üks teooria on, et samu aineid sisaldab ka emapiim ning neid süües püütakse leida turvatunnet.

Nii šokolaadis kui ka kohvis on ergutavat ainet kofeiini. Tumedat šokolaadi, kus on vähemalt 50 protsenti kakaod, peab sööma 100 grammi, et saada sama kofeiinikogus, mis on tassis kohvis. Sellest hoolimata peaksid lapsed ja kofeiini suhtes tundlikud täiskasvanud vältima just õhtuti tumeda šokolaadi söömist, sest see võib häirida und. Piimašokolaad sisaldab kofeiini vähem kui tume šokolaad.

Šokolaadis on palju endorfiine ehk niinimetatud rõõmuhormoone, mis tõstavad meeleolu ja suurendavad õnnetunnet. Kuid nende mõju ei kesta pikalt. Ja selleks peab šokolaad maitsema. Kui tegelikult maitseb piimašokolaad, aga süüakse tumedat šokolaadi, sest seda peetakse tervislikumaks, ei pruugi oodatud reaktsiooni tulla. Ilma südametunnistuse piinadeta võib süüa päevas üks-kaks tükki oma lemmikšokolaadi.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid