Kui televiisori vaatamine toob une

Kodutohter
02.04.2024
Shutterstock

Televiisorit vaadates tukkuma jäämine viitab enamasti liigsele päevasele unisusele.

Pikk staatilises asendis viibimine eriti päeva teisel poolel, toob rammestuse ja kui inimene on väsinud, võibki uni kergesti peale tulla. Nagu televiisorit vaadates, nii võib uni peale tikkuda ka lugedes, teatris-kinos viibides, pikal koosolekul istudes, pikka aega bussis või autos sõites, või pärast rikkalikku söögikorda maha istudes.

Ehkki päevasel ajal kergesti tukkuma jäämine võib viidata ka mõnedele haigustele, siis enamasti on päevase unisuse põhjuseks see, et inimene pole öösel ennast korralikult välja puhanud. Kui seda ei tingi öine töötamine või mõnel muul põhjusel vabatahtlik ärkvelolek, siis võib tegemist olla unehäirega. Unehäire all mõeldakse nii raskusi magama jäämisega, katkendlikku und kui ka liiga varajast, enne planeeritud kellaaega ärkamist. Neist ühelgi puhul ei puhka inimene ennast korralikult välja ja on päeval unine.

Une muudavad kaktendlikuks ka uneaegsed hingamishäired, mis võivad avalduda öise norskamise ja uneapnoena. Magaja ei pruugi sellest üldse teadlik olla ning ilminguteks ongi päevane väsimus, unisus ja mäluhäired.

Kui televiisori taga tukkuma jäämine juhtub juba varakult õhtul ja häirib, tuleks perearstiga nõu pidada. Enamasti on vaja teha uuringuid ja vereanalüüse, et leida murele sobiv lahendus, sest ravi sõltub põhjustest ja võib olla erinev.


 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid