Kui tihti peab voodipesu vahetama?

Kodutohter
19.02.2022
Shutterstock

Voodiriided koguvad üllatavalt palju tolmu, higi ja mustust. Mõned vahetavad voodipesu kord nädalas, mõned kord kuus. Kuid kus on kuldne kesktee, millal tuleb linad pesusse panna?

 

Keskmiselt veedame voodis kaheksa tundi ööpäevas ja selle ajaga jääb sinna hulk surnud naharakke ja higi. Asjatundjad arvavad, et optimaalne oleks voodipesu vahetada iga kahe nädala tagant. Padjapüüri võiks vahetada iga nädal, sest padjapääri sisse koguneb juuksehooldusvahendeid, juukseid ja sülge.

Erandiks on allergikud, kes peaksid voodilinu tihedamalt vahetama. Voodipesu vahetades peaks tolmuimejaga puhastama ka madratsi ja kattemadratsi.

Tihedamalt peab voodiriideid vahetama ka peredes, kus on lemmikloom, eriti kui ta armastab magada voodis. Lemmikloomad toovad voodisse kaasas karvu ja liiva. Ka palju higistavad inimesed peaksid linu vahetama tihemini.

Üle kahe nädala voodis olnud pesus hakkavad tegutsema bakterid ja tolmulestad ning see on kahjulik ka tekile ja patjadele. Voodiriideid peab pesema vähemalt 60-kraadises vees, et häviksid tolmulestad. Ka talvel tuleks voodipesu vahetades tuulutada tekke ja patju. Nii püsivad nad kohevad, lõhnavad värske õhu järgi ja pakases hukkuvad ka tulmulestad.

Sarnased artiklid