Kuidas manipuleerimist ära tunda?

Kodutohter
08.08.2020
Shutterstock

Teise inimese mõjutamine enda huvisid silmas pidades võib olla nii igapäevane ja tavaline tegevus, et asjaosalised ise ei pane seda enam tähelegi.

Kuidas manipuleerimist ära tunda?

 

Teise inimese mõjutamine enda huvisid silmas pidades võib olla nii igapäevane ja tavaline tegevus, et asjaosalised ise ei pane seda enam tähelegi.

 

Vajadus kaaslase heakskiidu ja tunnustuse järele on igas lähisuhtes oluline. Kahjuks teeb see aga inimese haavatavaks ja on viljakas pinnas manipulatsioonidele. Varjatud manipuleerimise peaks ära tundma ja peatama, sest see murendab enesehinnangut.

Manipuleerimine on vastastikkuse agressiivse ja alistuva käitumise eriliik inimestevahelistes suhetes, kellegi eesmärgipärane enda huvides mõjutamine, pannes teist mõtlema või tegutsema, hoolimata tema arvamustest või seisukohtadest.

Manipuleerimist ei ole kerge ära tunda. See on mitmetasandiline nähtus, mis nõrgendab enesehinnangut, tekitab negatiivseid tundeid, mõjutab psüühiliselt ja vahel võib olla ka ohtlik. Manipuleerija minevikust leiab sageli turvalisuse puudumist, hoolimatut kohtlemist või hülgamist.

Manipuleerija üritab kinnitada manipuleeritavale, et ta mäletab valesti või tõlgendab oma käitumist valesti. Inimene satub hämmeldusse ja hakkab taganema. Talle tundub, et tal polnud õigus või lihtsalt reageeris ülitundlikult.

Hirm emotsionaalse segaduse ees ja seltskonda sulandumise tarve sunnivad inimest püüdma meeldida kõigile. On kergem anda järele ja olla nõus, kui kannatada lähedase inimese pahameelt. Manipuleerija üritab panna teist kahtlema oma tegelikkusetajus. Manipuleeritav aga käitub, räägib ja tegutseb, et meeldida manipuleerijale. Ta taganeb, muudab oma sõnu ja käitumist, sest kahtleb endas ja soovib pälvida teise heakskiitu. Kuna lähisuhtes on tarve pälvida kaaslase heakskiit väga oluline, siis tekibki selline peibutustants, kus üks juhib samme ja teine järgneb. Hiiliv manipuleerimine ei kuulu täisväärtuslikku ja võrdväärsesse suhtesse. See paneb mõlemad partnerid sõltuvussuhtesse: kiusaja vajab kiusatavat, et ennast olulisena tunda, ja kiusatav vajab kiusajat, kellele meele järgi olla, et teenida ära heakskiit.

 

Mida teha?

Hoia oma sõpru. Mida suurem on võrgustik, mida rohkem on häid sõpru, seda kindlamalt saad erapooletut tagasisidet. Sel juhul ei tule arvamus sinust vaid ühelt inimeselt, vaid seda tasakaalustab sinu sõprade arusaam. Veeda aega selliste inimestega, kes hindavad sind just sellisena, nagu sa oled. Pea meeles eneseväärikust. Kui kaaslane üritab jälle musta valgeks rääkida, siis mõtle selle inimese peale, keda sa täielikult usaldad. Millist nõu ta sulle selles situatsioonis annaks?

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid