Kuumus võib olla ohtlik ka noortele. Joo regulaarselt vett ja söö, kuigi kuumaga ei pruugi olla isu. Otsi varju, jahuta kodu. Tervele inimesele pole kuum ilm ohtlik, kui vältida alkoholi, otsest päikest ja liigset füüsilist pingutust.
1. Kui palju peab vett jooma?
Vajame päeva 1,5-2 l vedelikku. Kuna kuum ilm ajab higitama, siis peaks jooma rohkem. Siiski ei saa anda üldist kogust, sest vedelikutarve on erinev. Tuleb juua ühtlaselt kogu päeva jooksul ja jälgida urineerimist. Kui tualetis käimine harveneb ja uriin muutub tumekollaseks, peab rohkem jooma. Janu on halb mõõdupuu. Jooma peab enne, kui janutama ajab.
2. Kas vesi või spordijook?
Parim kuuma ilma jook on vesi. Veest piisab, kui süüa regulaarselt. Toidust saab energiat ja vajalikke sooli, nagu naatriumit, magneesiumit ja kaaliumit, sest neid me higistame kuuma ilmaga välja.
3. Kas külm õlu sobib kuuma ilmaga?
Alkoholi joomine ei ole kuuma ilmaga mõistlik. Alkohol nõrgendab otsustusvõimet ja teeb uimaseks. Siis on oht päikese kätte magama jääda, mis on juba tervisele ohtlik. Ka kohv ja must tee pole kuuma ilma joogid, sest viivad organismist vedelikku välja.
4. Kuidas hoida kodu jahedana?
Kui välja on kuumem kui sees, peab hoidma aknad kinni ja katma kardinate, ruloode või päikesekaitse kilega. Tuulutama peaks alles öösel, kui ilm on jahedam.
5. Miks on kuumus organismile kahjulik?
Kuumusest tingitud kurnatus areneb vähehaaval vedeliku ja soolade kao tagajärjel. Sümptomiteks on tugev janu, higistamine või niiske nahk, nõrkus, peavalu, iiveldus ja pearinglus. Kuumakurnatuse puhul aitab vee joomine ja jahedas puhkamine. Kui sümptomid on tugevad või ei taandu, tuleb pöörduda arsti poole.