Lapse keel ongi pudikeel

Kodutohter
09.11.2022
Shutterstock

Lapsega võib ja tohib kudrutada.

Tegelikult tuleb see päris loomulikult ja sel on ka kindel põhjus: see sobib lapse kõrvadele.

Lapsega räägitakse vaistlikult temale meeldival moel, n-ö pudikeeles, mille toon on tavapärasest kõnest kõrgem. Pudikeel on vahelduv, aeglasema tempoga ja sel on laulev rütm. Selles keeles on palju kordusi ja lapselikku kudrutamist, mis teeb jutu lapsele huvitavaks.

Laps kuuleb juba ema kõhus ja tema kuulmismeel areneb iseäranis kolme esimese raseduskuu jooksul. Rohke alkoholi tarbimine või mõned tugevad antibiootikumid võivad sel ajal olla eriti kahjulikud just kuulmise arengule.

Beebile meeldib olla elu häältest ümbritsetud

Titale meeldib üldiselt olla rohkem ümbruses, kus on hääli, kui täielikus vaikuses. Beebi tunneb ära helid, mis talle juba emaüsas tuttavad on, ja rahuneb nende toimel.

Vastsündinule meeldivad inimhääled, iseäranis ema hääl, ja muusika. Ka madalal häälel ning puudutusel on rahustav mõju. Valjud ja ootamatud helid aga panevad lapse reflektoorselt ehmuma: vastsündinu reageerib helidele silmade sulgemise (pilgutamise) ja võpatusega.

Ühtlane lärm, näiteks vanemate õdede-vendade hääled, on beebile harjumise küsimus.

Kuulmismälu areneb kogu elu jooksul

Raseduse ajal annavad emakas ja ema kõht lootele 40-detsibellise kaitsekihi. Sündides satub laps seega äkitselt 40 detsibelli tugevamasse helikeskkonda ja nutab seega mõistetavalt ainuüksi hirmu pärast. Kuid ta harjub üsna ruttu ja hakkab uue helidemaailmaga tutvuma.

Kuulmismeel on anatoomiliselt täiesti valmis juba sündides ning ei kasva ega muutu enam pärast seda. Seevastu kuulmispiiride arenemine jätkub erinevate kuulmisaistingute järgi.

Kuulmismälu kasvab kuulates. See on seotud aju väljakujunemisega, mis toimub inimesel kogu elu vältel.

Alla kaheksakuusel tital ei ole võimalik täiesti usaldatavaid kuulmisteste teha, sest kuni selle ajani on lapse reaktsioonid helidele üsna ebausaldusväärsed. Nii pole võimalik saada täielikku infot selle kohta, kui tugevaid helisid laps kuuleb. Küll aga annab laias laastus beebi kuulmisest ülevaate keerulise nimega, aga väga lihtne ja lapsesõbralik kuulmiskontroll, otoakustiliste emissioonide registreerimine (OAE). Sel puhul pannakse titale kõrva väiksed andurid ja arvuti registreerib helisid, mille kõrv kinni püüab.

Heli ja heliallika seostamine ehk heli asukoha kindlaksmääramine hakkab lapsel arenema alles 3-6 kuu vanusena.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid