Loodusretkel ei maksa unustada ettevaatust

Kodutohter
04.03.2022
Shutterstock

Looduses peab kindlasti käima, juba närvide rahustamiseks praegusel rahutul ajal. Kuid unustada ei maksa ettevaatust.

Kuigi tundub, et päike käib juba kõrgemalt, on ilmad veel külmad ja tuulised. Loodusesse minnes tuleb panna ennast riidesse nii, et ei hakkaks palav ega külm. Kindlasti on vajalikud müts, sall ja soojad sokid. Jope all peaks olema soe kampsun, mille võib ära võtta, kui hakkab palav ja panna tagasi, kui nahk maha jahtub. Metsas peab kaasas olema kindlasti laetud telefon, et eksimise korral endast teada anda. Kuigi igal pool metsas ei pruugi olla levi, võib levi otsides näha äkki ka tuttavaid kohti ja leida ise tee tagasi metsast välja.

Kindlasti ei tohiks kevadel minna enam veekogudele jääle, kuigi päikses särav sile pind tundub väga ahvatlev. Päikese käes on jää muutunud poorseks ja siis on vette kukkumine kindel.

Mõõduka alajahtumise korral langeb inimese kehatemperatuur 29,5-27 kraadini, ning inimese mõtlemisvõime nõrgeneb, tekib ükskõiksus, tardumusseisund ning unisus. Kui kehtemperatuur langeb 26,5-25,5 kraadini, kaotab külmunu teadvuse.

* Kerge ja mõõduka alajatumise korral tuleb inimene viia kiiresti sooja ruumi, võtta ära märjad riided ja jalanõud, mässida tekidesse ja anda sooja juua.

* Kuuma sauna minemine on külmakahjustuse järel keelatud, kuna temperatuuri järsk tõus võib olla organismile eluohtlik.

* Käsi ja jalgu ei tohi panna kuuma vette, sest temperatuuri järsk muutus võib kahjustada kudesid.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid