Mälukaotuse vastu saab võidelda
Kodutohter
05.06.2023
Shutterstock

Värske uuringu kohaselt saab vananemisega seotud mälukaotust leevendada regulaarse multivitamiinide tarbimisega.

Hiljuti ajakirjas American Journal of Clinical Nutrition avaldatud COSMOS-uuringu kohaselt võib multivitamiini igapäevane kasutamine potentsiaalselt leevendada vanusega seotud kognitiivsuse langust.
Kognitiivne vananemine on vananevate inimeste jaoks üks olulisemaid terviseprobleeme, kuid selle uuringu kohaselt võib mälu vähenemise pidurdamiseks olla lihtne ja odav viis, ütleb uuringu juht arst Adam Brickman.

Columbia ülikooli neuropsühholoogia professori juhitud uurimisrühm analüüsis 3562 eakat inimest, kes said kas multivitamiini või platseebot.

60-aastaseid või vanemaid osalejaid jälgiti kokku kolm aastat. Osalejatele anti iga-aastane kognitiivne hinnang, et teha kindlaks, kuidas toidulisandid või nende puudumine mõjutasid hipokampust, mälu eest vastutavat ajupiirkonda. On teada, et vananemine mõjutab hipokampust.
Kui võrreldi uuringu käigus multivitamiini saanud gruppi platseebot saanud rühmaga, siis märgati, et multivitamiinide rühmal oli mälutestis parem tulemus kui platseeborühmal juba pärast esimest uuringuaastat. Vitamiinirühma tulemused jäid kogu kolmeaastase uuringuperioodi jooksul paremaks kui platseeborühmas.
Regulaarne multivitamiini võtmine hoiaks mälu halvenemise ära umbes kolmeks aastaks.
Hinnanguliselt parandas multivitamiin mälu koguse võrra, mis on ligikaudu võrdne kolmeaastase perioodi jooksul esineva mälukaotusega.
Uuring näitab, et vananev aju võib olla toidu mõjude suhtes palju tundlikum, kui varem mõisteti.
Toidulisandil oli suurem mõju südame-veresoonkonna haiguste taustaga inimestele, kuid teadlased ei oska veel selgitada, miks see nii oli. On tõendeid selle kohta, et südame-veresoonkonna haigustega inimestel võib olla madalam mikrotoitainete väärtus, mida multivitamiin võib parandada.

Multivitamiinipreparaatide kasuks räägivad juba kaks uuringut
Viimane uuring kinnitab eelmise aasta COSMOS-MIND uuringu tulemusi. Sellel osales üle 2000 eaka. Uuringu kohaselt paranes tänu multivitamiinipreparaatidele eakate mälu ja tähelepanuvõime üldiselt. Asjaolu, et kaks COSMOSi juhuslikku valikuga uuringut on juba saanud sarnaseid tulemusi, et päevane annus multivitamiine parandab mälu, on märkimisväärne.
Näib, et multivitamiinid võivad pakkuda ohutut, kättesaadavat ja taskukohast lähenemisviisi kognitiivse tervise kaitsmiseks vanematel täiskasvanutel.

Lähteet: American Journal of Clinical Nutrition, New York Post, Alzheimer`s Association

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid