Kas puuvilju võib süüa piiramatult?

Kodutohter
13.01.2021
Shutterstock

Tervisele tekitavad probleeme lisatud puuviljasuhkru ehk fruktoosiga tooted.

Puuviljad ja marjad sisaldavad looduslikke suhkruid nagu glükoosi, fruktoosi ja sahharoosi. Tänu neile sisaldavad nad ka küllaltki palju energiat. Kuid puuviljad on tähtsad kiudainete, vitamiinide, mineraalainete allikad ja neid peaks sööma iga päev.

Tervisele tekitavad probleeme lisatud puuviljasuhkru ehk fruktoosiga tooted. Seda kasutatakse paljudes jookides, moosides ja nn tervisebatoonides. Mõned uuringud on näidanud, et need on mõjutavad maksa tervist ja vere triglütseriidide sisaldust.

Põhimõtteliselt võib süüa ja juua kõike liiga palju, kui saadud energiat ära ei kulutata. Ühes keskmise suurusega puuviljas on keskmiselt 50 kilokalorit. Sobiv kogus puuvilju on 1-3 tükki päevas, olenevalt ülejäänud toidust ja sellest, kui palju liigutakse. Kui liigutakse palju ja tehakse trenni, võib puuvilju süüa rohkem. Kui vere triglütseriidide tase või veresuhkur on kõrged, võiks piirduda kahe puuviljaga päevas ja süüa puuvilju koos pehmeid rasvu sisaldavate pähklitega. Siis tõuseb veresuhkru tase aeglasemalt.

Sarnased artiklid