Miks kogu aeg kurgus kõditab?

Kodutohter
08.08.2021
Shutterstock

Kuigi allergia, õhusaaste ja ülemiste hingamisteede haigused võivad kurgus kõditada, siis kõige tavalisem põhjus on limaskestade kuivus.

Kinnine nina mõjutab ka kurku. Läbi suu hingamine on üks põhjus, mis tekitab kurgus kõdituse või tunde, et tükk on kurgus. Läbi suu hakatakse hingama just koormusega – joostes, kiiresti käies või treenides. Kui joosta tiheda liiklusega tänava ääres või ajal, kui puud õitsevad ja õhus on palju õietolmu, on kurgus tihti ebameeldiv tunne.

Allergikutel põhjustab õietolm samuti kinnist nina ja kõditust kurgus. Allergikut aitab tavaliselt ravim.

Kui kurk on valutab ja neelata on valus, siis on enamasti tegemist ülemiste hingamisteede viirushaigusega ja peab nõu pidama arstiga, et saada ravi, sest haigus võib minna hullemaks.

Kui kurgus kõditab, siis peaks hoidma ennast koormavatest treeningutest ja jooksmisest, ning jälgima, kas sellest on abi. Suu ja kurgu limaskestad tuleb hoida niiskena, kurku ja nina võib loputada soolaveega. Nina loputamiseks müüakse apteegis ninakanne. Ninakannuga loputamine tahab natuke harjutamist, kuid see on hea profülaktika nina-neeluhaiguste ennetamiseks.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid