Kähe hääl võib olla tühine tervisehäda või märk tõsisest haigusest

Kodutohter
18.02.2021
Shutterstock

Vahel on hommikul hääl kähe nagu džassilauljal, või veel hullem, kui kurgust ei tule piuksugi.

Kui hääl on kähe pikemat aega, tuleb põhjus välja selgitada.

 

1. Viirushaigus

Kui hääl on hommikul kähe, siis tavaliselt on põhjuseks viirushaigus. Viirushaigus tekitab põletiku, mille tagajärjel paistetavad õles häälepaelad ja hääl muutub kähedaks. Hääl võib ajutiselt isegi täiesti ära minna.

Hääle kähedust võib tekitada ka köha, sest köhimine koormab häälepaelu.

Viiruse tekitatud kergem kurgupõletik paraneb enamasti iseenesest. Rääkimist peaks vältima ja andma häälepaeltele puhkust. Sosistamine koormab häälepaelu veel rohkem kui kõva häälega rääkimine. Auru hingamine, soojus ja niiskus vannis või duši all leevendavad sümptomeid ja aitavad eemaldada kurgus olevat lima.

 

2. Kõrvetised

Eriti just hommikuti esinev häälekähedus võib olla põhjustatud maohapete tekitatud ärritusest. Refluksi tagajärjel pääseb happeline maosisu eriti just magades söögitorusse kuni neeluni. See võib teha kurgu karedaks ja hääle kähedaks. Aeg-ajalt kannatavad inimesed ikka kõrvetise all, kuid refluksist saab rääkida, kui seda esineb regulaarselt kord või kaks nädalas. Refluksile võib viidata ka tüki tunne kurgus, astma või krooniline köha. Refluksi põhjuseks on tavaliselt söögitoru sulgurlihase lõtvus.

Kõrvetiste puhul peab vältima sulgurlihase tööd nõrgendavaid toite. Kõrvetisi võivad põhjustada tsitruselised, kohv, šokolaad, rasvane ja vürtsikas toit ning alkohol. Juhuslike kõrvetiste puhul võib kasutada käsimüügis olevaid maohapet neutraliseerivaid ravimeid.

Öösel võiks magada kõrge peaalusega.

 


 

3. Allergia ja ravimid

Õietolmuallergia ja astma võivad põhjustada hääle kähedust. Allergikutel ärritab kuiv ja tolmune sise- või välisõhk kurku.

Astmahaigetel võib hääle taha kähedaks pikaajaline kortisooniravimite kasutamine.


 

4. Harvad juhtumid

 

Käheda hääle põhjuseks võib vahel olla häälepaelt healoomulised muutused, nagu näiteks polüübid, sõlmed või tsüstid. Kaelapiirkonna kirurgilised lõikused, nagu näiteks kilpnäärme operatsioon, võivad kaasa tuua häälepaelt halvatuse. Vahel võib hääle kähedus viidata kasvajale.

Kui hääle kähedus ei möödu kahe nädalaga, peab ühendust võtma arstiga.

Sarnased artiklid