Miks on vahel klimp kurgus?

05.08.2020
Shutterstock

Tunne, et tükk on kurgus on üsna tavaline häda. Enamus meist on seda tundnud.

Miks on vahel klimp kurgus?

 

Tunne, et tükk on kurgus on üsna tavaline häda. Enamus meist on seda tundnud. Usuti, et tegemist on psühholoogilise põhjuse ja stressiga. Kuid ilmselt pole ilmingule ühte põhjust ja erinevatel inimestel esineb see täiesti erinevatel põhjustel.

Paljudel puhkudel on taustal kaela, turja ja õlavöötme või närimislihaste pinged. Segava tüki tunne võib tulla, kui on kõrvetised. Põsekoopapõletik, viirushaigused või allergia võivad tekitada tunnet, et kurgus on limaklomp, mida ei saa välja köhida. Siis on põhjuseks limaskestade kuivus, mis kuivatab normaalse niisutava lima, nii et sellest tuleb tihke mass, mida on hingamisteedes tunda. Selle vastu aitab vee, kohvi või tee joomine. Nina saab niisutada keedusoola- või õlilahusega. Apteegis müügis olevate niisutuskannudega on seda lihtne teha ja see aitab ka põsekoopapõletike puhul.

Kui õlavöötme piirkond on pinges, siis selle vastu aitab massaaž ja võimlemisharjutused. Kõrvetiste puhul tuleb vältida raskeid roogi ja süüa väikeste portsude kaupa.

Kui üritada kurgus olevat tükki pidevalt välja köhida, kraabib see veel rohkem hingamisteid ja hääl muutub kähedaks.

Kui pole valu ja neelamisraskusi, võib proovida hoida seda ise eelpool kirjeldatud vahenditega. Kui probleem kestab pikalt ja ei lase magada, peab pöörduma arsti poole.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid