Kuidas tunda ära pimesoolepõletiku ehk apendintsiidi sümptomid?

Kodutohter
26.06.2023
Shutterstock

Kõhuvaluga ei oskagi alati kahtlustada, et süüdi võiks olla põletikus ussripik ehk pimesool.

Äge apenditsiit on ussripiku ehk pimesoole põletikuline protsess. Ussripik on väike sõrmekujuline väljasopistus, mis asub piirkonnas, kus peensool lõpeb ja algab jämesool. Ussripikul ei ole kindlat funktsiooni. Põletik on organismi reaktsioon ärritusele, vigastusele või infektsioonile. See põhjustab turset ja valu. Ägeda apenditsiidi puhul on oluline saada ravi enne, kui ussripiku sein perforeerub ehk mulgustub. Ussripiku seina mulgustumisel levib nakkus kõhuõõnde.

Kui vasakul pool tuntava alakõhuvaluga kaasneb palavik, tuleks pöörduda arsti poole.
Äkiline pimesoolepõletik avaldub valuna alakõhus vasakul pool. Mõnikord võib pimesoolepõletik kaasneda ka täiendavate haigustega.
Apendintsiit ja ärritunud soole sündroom võivad põhjustada väga sarnaseid sümptomeid, nagu kõhuvalu, gaasid ja kõhupuhitus. Mõlemal juhul leevenevad sümptomid sageli ka pärast roojamist. Ilma üksikasjalikuma uurimiseta on diagnoosi keeruline panna. On ka võimalik, et inimesel on mõlemad probleemid korraga.

Sagedasemad sümptomid on:

kõhuvalu, mis harilikult algab naba piirkonnas ja on hiljem enam väljendunud paremal pool alakõhus;

isutus;

iiveldus, oksendamine;

kõhukinnisus või kõhulahtisus;

gaaside peetus;

palavik, enamasti mitte väga kõrge.

 

Ägeda apenditsiidi puhul on oluline saada ravi enne, kui ussripiku sein perforeerub ehk mulgustub. Ussripiku seina mulgustumisel levib nakkus kõhuõõnde. See võib põhjustada kõhukelmepõletikku ehk peritoniiti, mis on ohtlik tüsistus. Seetõttu on neil äärmiselt oluline pöörata tähelepanu juba varastele sümptomitele. Kui diagnoos pole kindel, võidakse patsienti jälgida erakorralise meditsiini või kirurgia osakonnas 12-24 tundi, et selgitada, kas on vajalik kirurgiline ravi. Diagnoositud, aga ka kahtlustatava apenditsiidi ravi on enamasti operatiivne.
Kuid kui üldseisund on hea ja alakõhuvalud tunduvad nõrgad ning sellega ei kaasne palavikku, ei ole vaja koheselt arsti juurde minna. Enamik soolepõletikke on kerged ja võivad iseenesest mööduda ilma antibiootikumideta.
Kodus tuleks juua piisavalt vedelikku, puhata ning süüa tervislikku ja kiudainerikast toitu, mis aitab soolestikul korrapäraselt toimida.
Uuringud on näidanud, et kuigi kolesterooliravimite statiine kahtlustatakse kahjulikes kõrvalmõjudes, siis on neil ka hea kõrvalmõju: nimelt vähendab nende kasutamine apenditsiidi tekkeriski.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid