Milline on tolmulest? Kas tunnete selle ise ära?

Kodutohter
18.06.2023
Shutterstock

Kodus ei saa tolmulestasid tuvastada.

Tolmulestad on poolläbipaistvad ja nii väikesed, et neid pole palja silmaga näha.
Kus tolmulestad elavad ja kust neid leitakse?
Tolmulest elab kuumas ja niiskes keskkonnas ning sobivaim koht on talle inimeste voodites. Sellele toiduks võib voodist leida surnud nahka ning higised magajad loovad tolmulestale mugava keskkonna. Kui kodu on tolmulestade jaoks piisavalt soe ja niiske, siis see võimaldab neil paljuneda, kuid meie reeglina külm ja kuiv kliima neile ei sobi, mistõttu on neid on üsna vähe.
Kas tolmulest hammustab?
Tolmulestad ei hammusta inimest. Nad söövad surnud nahka ja võib juba ainuüksi olemasolu tõttu inimestel põhjustada allergiasümptomeid, kuid hammustusjäljed nahal viitavad millelegi muule, näiteks lutikatele.

Kuidas saab tolmulestaallergiat ravida?
Allergia sümptomeid saab ravida tavaliste allergiaravimitega. Tolmulestaallergiat saab ravida ka taluvusteraapiaga, kuid seda tehakse rohkem riikides, kus tolmulestad on levinumad. Soomes saab keskenduda magamistoa puhtana hoidmisele, et tolmulestadel poleks hea olla.
Kuidas tuleks voodipesu ja voodit puhastada, et tolmulestad eemal hoida?
Tolmulestade hirm on mõistliku hügieeni korral tänapäeval üsna tarbetu. Tolmulestadega võitlemisel kehtivad samad üldhügieenireeglid, mis tavalise tolmu puhul.
Voodipesu tuleks regulaarselt vahetada ja pesta piisavalt kuumas vees.
Kas tolmulestasid esineb rohkem suvel, kui tingimused on soodsamad?
Meie suvi on mõistlikult lühike, mis tähendab, et hetkeline kuum hooaeg ei anna tolmulestaarmeele piisavalt aega kasvada. Korterites on tavaliselt suhteliselt madal temperatuur ja kuiv õhk suurema osa aastast.

.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid