Neile küsimustele leiab hõlpsasti vastuse apteegist, kus on müügil laias valikus kiirteste, mis võimaldavad kodustes oludes oma tervist kontrollida.
Internetis guugeldades või sotsiaalmeedias kogemusi vahetades diagnoosi otsida on tänapäeval üsna tavapärane, kuid üldse mitte tõsiseltvõetav tegevus. Kui mingid vaevused teevad muret, kuid pika ravijärjekorra või ajapuuduse tõttu ei jõua arsti juurde, siis päästavad hädast välja ühekordsed kodused testid.
Rasedustest on neist kõige vanem ja tuttavam, kuid leidub ka palju uusi ja põnevaid tulijaid.
Kodused kiirtestid aitavad oma terviseprobleemidele jälile jõuda, kuid diagnoosi nende järgi panna ei saa. Kui tulemus osutub positiivseks, tuleb ikkagi järjekorranumber arsti juurde kinni panna ja edasi uurida.
Meestele muret tegeva eesnäärme kontrolliks on olemas usaldusväärne kiirtest, mis tuvastab verest spetsiifilise antigeeni PSA. PSA on aine, mida toodab vaid eesnäärmekude, kuid osa sellest satub ka verre. Seetõttu saabki veretestiga hinnata eesnäärme füsioloogilist seisundit. Kõik mehed peaksid tegema PSA testi korra aastas alates 45. eluaastast. Eesnäärmeprobleemide varajane tuvastamine ja õige raviskeem annavad häid tulemusi.
Naistele on olemas test, mis aitab kindlaks teha, kas menopaus on juba alanud. Umbes 45. eluaasta paiku hakkavad järk järgult süvenema üleminekueale omased kehalised ja emotsionaalsed muutused. Test tuvastab FSH (follikuleid stimuleerivat hormooni) taset, mis muutub kui naine on jõudmas üleminekuikka. Tupe kandidoosi (pärmseene) tuvastamise testi tehes saab kohe teada, kas ebameeldivad sümptomid on põhjustatud tupe seenpõletikust või mitte. Seenpõletik on üks põhilisemaid tupevooluse põhjustajaid. Testiga saab kontrollida ka vaginaalset pH-taset, mis on vajalik põletike ennetamiseks. Kuseteede infekstiooni tuvastav test on lihtne, kiire ja usaldusväärne, ning aitab varakult tuvastada kuseteede põletikku ehk bakteriaalset infektsiooni. Testi tegemiseks kulub vaid 60 sekundit.
Kuid meeles peab pidama, et kuigi uudishimu viib elu edasi, tuleb ise tehtud testidesse suhtuda siiski teatava kriitikaga, sest miski ei asenda laboratooriumis tehtud veretesti, mis annab täpsed vastused.