Mis on sundmõtted?
Kodutohter
14.04.2021
Shutterstock

Kõnniteel olevatele triipudele ei tohi astuda. Möödavilksatavate majade aknad ja teeäärsed postid tuleb üle lugeda, kui on paaris arv, siis läheb hästi. Paljudel on rituaale, mida mõistusega ei saa seletada.

Mõni peseb iga natukese aja tagant käsi. Mõni koristab lakkamatult kodu ja see pakub talle rahuldust ja turvatunnet. Mõnel peavad nipsasjad kummutil olema kindlas järjekorras ja kui mõni külaline midagi vaatab ja valesti tagasi paneb, häirib see niivõrd, et peab kohe tormama asja parandama.

Sundmõtete sisuks on tihti asjad, mis inimesi hirmutavad. Näiteks hirm, et kui astud triibu peale, läheb lähedastel halvasti. Kodust väljudes peab mitu korda agasi pöörama, sest vist jäi pliit välja lülitamata või uks lukku keeramata. Sundmõtete käes kannatav inimene saab enamasti aru, et need mõtted on kasutud, kuid ei suuda lõpetada. Sundteod tunduvad küll ebamõistlikud, kuid nende tegemata jätmine suurendab ärevust veelgi.

Obsessiivsed mõtted ehk sundmõtted liigitatakse ärevushäirete alla. Selle tunnuseks on pähe tungivad mõtted ja teod, mida pead kindlasti sooritama. Häire sümptomiks on ka pidev muretsemine.

Kui sellised sundmõtted on harvad ja leebel kujul, pole häda midagi. Kui nad aga hakkavad domineerima ja elu segama, peab nendega midagi ette võtma. On olemas erinevaid hingamis- ja lõdvestusharjutusi ja teraapiaid, mis järjekindlalt tehes aitavad ärevust maandada. Hea oleks leida endale sobiv psühhoterapeut, kes oskab professionaalselt aidata sundmõtetest vabaneda.

Sarnased artiklid